![]() Každé dieťa má uviazanú známku s číslom, totožným s matkiným, priviazané na ručičke. Na druhej ruke má jednorázová umelohmotnú pásku, ktorá sa dá odstrániť len prestrihnutím. FOTO - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Dolnokubínska pôrodnica sa postarala o nezvyčajný škandál.
Kuriózne obvinenie jednej z mladých rodín, že im v nemocnici vymenili dieťa, veda nekompromisne potvrdila. A testy DNA tak na prvý pohľad neuveriteľnú nformáciu zmenili na vážny problém, nad ktorým sa zrazu začali zamýšľať zdravotníci vo všetkých slovenských pôrodniciach.
Na novorodeneckej klinike M. Rusnáka Fakultnej nemocnice v bratislavskej Petržalke urobia do roka asi 2000 pôrodov. Podľa doktorky Dariny Chovancovej, prednostky kliniky, systém, záväzný pre všetky pôrodnice, viacnásobne chráni základné údaje o dieťati a matke. "Často máme na oddeleniach okolo 30 rodičiek a neraz sa rodí na viacerých sálach v jednom čase. A napriek tomu nemôže dôjsť k zámene," povedala Chovancová. Podľa nej dolnokubínska pôrodnica je menšia, preto musel niekto z personálu profesionálne zlyhať a urobiť školácku chybu.
Ako sa označuje bábätko a matka
Okamžite po pôrode novorodenca, priložia na chvíľu na matkino telo. Potom sestra, ktorá asistuje pri pôrode a je zodpovedná za celý cyklus následných krokov, odnesie dieťa do novorodeneckého kútika. Tam ho očistí a napíše mu na chrbát meno, na nohu číslo. Rovnaké číslo je uvedené na známke, ktoré mu priviažu na ruku. Druhú známku s rovnakým číslom dostane matka. Pridelené číslo sa zaznamená aj v dokumentácii bábätka.
"Dvojice príveskov zabezpečuje jeden dodávateľ. Ak sa znehodnotia alebo si ich rodička na pamiatku odkúpi, chýbajúce čísla objednáme. Dezinfekciu známok a kontrolu čísiel má na starosti staničná sestra," hovorí doktorka Chovancová.
Aktuálne pridávajú na druhú ruku matky i dieťaťa jednorazové umelohmotné pásiky, ktoré sa dajú odstrániť len odstrihnutím a mali by byť jedinou alternatívou značenia pre budúcnosť. Zatiaľ sa však niekedy vyskytnú problémy pri zapínaní.
Rovnako postupujú aj v prípade dvojičiek, v pôrodnici dbajú na to, aby bolo jasné, kto sa narodil ako prvý.
Ochranu údajov o dieťati garantuje aj meno dieťaťa a číslo izby na zavinovačke a navyše číslo dieťaťa na postieľke.
Gencianová violet, výrazná fialová, ale neškodná farba, ktorou sa píšu údaje na telíčko novorodenca, sa pri kúpaní zmýva. Preto sestry čísla a písmenká pravidelne na chrbte či nohe obnovujú. Nikdy však nedávajú dole z ruky známku s konkrétnym číslom identickým s matkiným. To mohol byť kritický moment zámeny v dolnokubínskej nemocnici.
Služba krásna i náročná
Miroslava Klimová, zdravotná sestra s 23-ročnou praxou v pôrodnici si tiež nevie celkom dobre predstaviť, ako k výmene došlo.
"Hoci často hovoríme, že za súčasných podmienok sme nepretržite jednou nohou v krimináli, ale v úplne iných súvislostiach. Vďaka novým smerniciam je nás totiž na oddelení málo. Často slúžime len tri či dve, z toho jedna sa musí takmer stále venovať matkám, ktoré sa učia dojčiť."
Mladé mamičky v pôrodnici v Petržalke nemajú obavy, že by sa zámena mohla stať aj im.
Martina síce rodila prvýkrát, ale do nemocnice šla bez väčších obáv. Očakávala od lekárov a zdravotných sestier profesionálne správanie a nesklamali ju. Eva, ktorá má doma už päťročného syna a o pár dní si z pôrodnice odnesie malú Ivonku, udalosť na severe Slovenska zaregistrovala: "Vnímala som ju však ako výnimočnú situáciu a pred pôrodom som nemala strach, že by sa niečo podobné stalo aj mne. V každom prípade som presvedčená, že svoje dieťa by som si poznala. Hneď po pôrode sa mi črty tváre vryli do pamäti."
![]() Gencianová violet je výrazná fialová farba, ktorou sestry píšu základné údaje o bábätku na jeho chrbát a nohu. Farba sa pri každom kúpaní zmýva, preto ju musia pravidelne obnovovať. FOTO - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |