Poranenie ježovkou nám môže vďaka hnisajúcej rane úplne znehodnotiť drahú dovolenku pri mori. ILUSTRAČNÉ FOTO - INTERNET |
Po popŕhlení je nutné utlmiť bolesť a odstrániť pocit ťažoby. Preto postihnutého upokojíme a odporúčime mu ľahnúť alebo si aspoň sadnúť. Na kožu mu priložíme na 10 minút vrecko s ľadom alebo studený obklad, ktorý zmierni opuch. Postihnutú končatinu nadvihneme. Po zranení tropickou medúzou v snahe zneškodniť jedovaté látky nalejeme na miesto ocot alebo morskú vodu. Oblasť nad ranou stiahneme obväzom a končatinu znehybníme. V prípade závažnejšieho poranenia treba privolať záchrannú službu alebo postihnutého čo najskôr dopraviť k lekárovi.
Po šliapnutí na morské ježovky alebo niektoré druhy rýb s ostrými pichliačmi hrozí bodné poranenie. Ak z chodidla pichliač neodstránime, rana hnisá. Preto si najskôr poranený človek musí ponoriť končatinu na 30 minút do tak horúcej vody, ako znesie. Ranu zásadne neobväzujeme. Pichliač bezpečne odstráni len odborník, preto sa postihnutý človek musí dostať čo najskôr k lekárovi.
Najmä v tropických oblastiach žijú druhy, ktoré spôsobujú vážne otravy. Príčinou možnej smrti býva paralýza hrudných svalov a niekedy anafylaktický šok.
(bes)