SME

Unikátna operácia zachránila život po infarkte

Infarkt, ktorý dostal 12. júna tohto roku 27-ročný František Konkoľ z Komároviec, bol smrteľný. Mladý muž však žije. Čochvíľa ho pustia z nemocnice domov.

František Konkoľ žije len vďaka tomu, že sa lekári odhodlali na zákrok, ktorý nikdy predtým na človeku neurobili. FOTO PRE SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ

"Hrali sme futbal. Zrazu som zacítil v hrudníku prudkú bolesť. Myslel som si, že to prejde. Nikdy predtým som nemal zdravotné problémy. Ani mi nenapadlo, že by to mohol byť infarkt. A už vôbec nie, že by som mohol zomrieť," hovorí František. Hoci je ešte stále na nemocničnom lôžku, teší sa zo svojej dcérky Dominiky, ktorá bude mať o mesiac tri roky, z manželky, z rodičov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Každý deň sa cítim lepšie. Rád by som už išiel domov. Pánbožko ma asi má veľmi rád. Ale nebyť lekárov, dnes tu neležím."

Minimálna šanca prežiť

Františka priviezli do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach. Cestou do nemocnice ho museli viackrát resuscitovať. Katetrizáciou zistili, že cievy, ktoré zásobujú krvou ľavú srdcovú komoru, sú upchaté. Lekári diagnostikovali rozsiahle ischemické poškodenie ľavej komory. Teda tej časti srdcového svalu, ktorá pumpuje okysličenú krv do aorty.

"Pri takomto poškodení srdca je úmrtnosť pacientov vysoká. Závisí od času, ako rýchlo sa dostane na špecializované pracovisko. Čím dlhšie to trvá, tým je šanca na prežitie menšia," hovorí primár kardiochirurgického oddelenia ústavu Michal Hulman.

SkryťVypnúť reklamu

V ten istý deň v nočných hodinách pacienta operovali. Napriek dvom voperovaným by-passom komora naďalej zlyhávala. "Po prvom zákroku sme ho museli šesť dní držať v umelom spánku, pretože akákoľvek aktivita, vrátane dýchania, viedla k zlyhávaniu srdcového svalu. Keďže sa jeho stav nezlepšoval, začali sme uvažovať o zavedení implantátu, ktorý mechanicky podporuje činnosť ľavej komory. Jedine v tom sme videli možnosť záchrany," spomína šéf tímu chirurgov Hulman.

František mal obrovské šťastie. Tím košických lekárov absolvoval v marci tohto roku špeciálnu prípravu na Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe. Okrem teoretickej prípravy pokusne voperovali výkonné elektromagnetické čerpadielko dvom prasiatkam. Na výkon náročného zákroku získali certifikát. Domov si okrem neho doviezli poriadne hrubý manuál a podrobný postup pri zákroku na DVD.

SkryťVypnúť reklamu

"Stav pacienta a možnosť operácie sme konzultovali s pánom profesorom Pirkom z pražského IKEMu i so špecialistom z Kardiochirurgickej kliniky v Ríme, kde implantovali už tridsať zariadení. Jednoznačne nám doporučili, aby sme do toho išli. Ale definitívne rozhodnúť sme sa museli sami."

Rozhodnutie, či operovať bolo ťažšie ako operácia

Rozhodovanie lekárov pred unikátnou operáciou, s ktorou v strednej a východnej Európe nemal dosiaľ nikto praktické skúsenosti, nebolo jednoduché. Primár Hulman dve noci pred operáciou nespal. Zvažoval všetky klady a zápory, na základe stále aktualizovaných informácií o stave pacienta aj možné riziká.

"Najdôležitejšie je určiť, či je na zákrok ten správny čas. Keď je ešte šanca, že komora má možnosť zreštaurovať sa, bolo by to predčasné. Na druhej strane srdce pacienta šiesty deň zlyhávalo, začal byť septický, mal teploty, hrozilo, že mu postupne začnú zlyhávať orgány. To by už bolo neskoro. Medzi týmito dvoma polohami je tenulinká deliaca čiara. Navyše implantát je len na jedno použitie, pritom je extrémne drahý. Zvažovali sme, či vôbec má šancu prežiť. Všetko musíte vážiť na laboratórnych váhach. Pretože vaše rozhodnutie je definitívne..."

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčovú úlohu zohral podľa primára mladý vek pacietna. Mal šťastie v nešťastí. "Implantát bol akoby šitý na jeho mieru. Bol to ideálny pacient na tento druh zákroku."

Do Košíc pricestoval z Prahy profesor Pirk. Aj keď v IKEMe používali starší, ináč koncipovaný model, ktorý mechanicky podporuje obidve komory, a novší typ zariadenia ešte neinplantovali, jeho bohaté skúsenosti a bezprostredná prítomnosť bola mimoriadne osožná. Do Košíc priletel aj technik materskej americkej firmy Thoratec, ktorá zariadenie vyrába. V kufríku priviezol dômyselné čerpadielko s príznačným názvom Heartmate II.

Firma má v Európe svoje zastúpenie. Technik je prítomný na prvej operácii, nech sa robí v ktorejkoľvek európskej krajine. Riadiacu jednotku priviezol z Bratislavy primár Hulman. "Všetko sa to musí stretnúť v jednom čase na jednom mieste. A my sme mali to šťastie, že sa nám to podarilo."

SkryťVypnúť reklamu

Nie je zdravý, ale je v poriadku

Františka operoval 11-členný tím. Z piatich chirurgov sa traja venovali príprave zariadenia. Unikátny zákrok trval necelé štyri hodiny.

"Kardiochirurg, ktorý má pacienta na stole, dôverne pozná terén, v ktorom operuje. Nemal som zvláštny pocit, že robím niečo mimoriadne, aj keď išlo o premiéru. Našitie prístroja, počas ktorého bol pacient napojený na mimotelový krvný obeh, trvalo sedemdesiatosem minút, čo nie je nič zvláštne. Z chirurgického pohľadu sú niektoré operácie, napríklad výmena dvoch chlopní, psychicky i časovo ťažšie," hovorí doktor Hulman. Po obnovení transplantačného programu je druhý slovenský kardiochirurg po profesorovi Viliamovi Fischerovi, ktorý transplantoval ľudské srdce.

Hulman je so stavom pacienta spokojný. "Pomaly ho rehabilitujeme, učíme ho, ako so zariadením manipulovať, ako si vymeniť v riadiacej jednotke baterky, pripravujeme ho na odchod domov. Pripravujeme aj jeho manželku a rodičov, aby boli schopní zvládnuť základnú obsluhu. Nie je síce zdravý, ale vzhľadom na to, čo absolvoval, dá sa povedať, že je v poriadku."

SkryťVypnúť reklamu

Unikátnou operáciou so šťastným koncom sa starostlivosť o Františka nekončí. "Je to ďalší člen našej rodiny. Bude s nami v neustálom kontakte, pri akomkoľvek probléme sme k dispozícii, stále bude ktosi z nás na linke," povedal Hulman.

Výnimočné operácie na Slovensku

Júl 1968 - Chirurgický tím pod vedením profesora Karola Šišku uskutočnil v Bratislave prvú transplantáciu srdca v Československu. Pacientka prežila s cudzím srdcom 5 hodín.

Máj 1989 - V Bratislave sa podarila prvá transplantácia kostnej drene medzi súrodencami.

Marec 1998 - Tridsať rokov po prvej a jedinej transplantácii srdca v bývalom Československu kardiochirurgický tím pod vedením profesora Viliama Fischera transplantoval v Bratislave v rámci obnovy transplantačného programu srdce 58-ročnému pacientovi.

SkryťVypnúť reklamu

Apríl 1999 - Prvú transplantáciu kostnej drene od cudzieho darcu uskutočnil tím pod vedením Martina Mistríka vo Fakultnej nemocnici v Bratislave.

Marec 2000 - V bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici sa chirurgom pod vedením profesora Jaroslava Simana podarilo prvýkrát oddeliť siamské dvojčatá.

Jún 2005 - Vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici urobili prvú krížovú transplantáciu obličiek na Slovensku. Dve ženy dostali nové obličky, každá od životného partnera tej druhej.

Jún 2006 - Vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach použil tím lekárov pod vedením primára kardiochirurgického oddelenia Michala Hulmana ako prvý v strednej a východnej Európe implantát na jednokomorovú mechanickú podporu činnosti srdca.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 482
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 572
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 714
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 639
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 578
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 250
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu