V letnom horúcom počasí hrozí prehriatie organizmu, preto by sme denne mali vypiť oveľa viac tekutín ako v zimných mesiacoch. Doporučená dávka je 2 dl vody každú hodinu. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
Vhodné sú napríklad minerálne vody s obsahom sodíka, bylinkové čaje, ovocné čaje alebo šťavy. Sladké nápoje sa neodporúčajú, lebo zvyšujú pocit smädu, alkohol zase zvyšuje metabolizmus a tým aj produkciu tepla v organizme.
Teplota nápojov by mala byť v rozmedzí 12 až 15 °C.
Každý človek by mal prijímať tekutiny priebežne počas celého dňa. V lete, keď je teplota nad 25 stupňov Celzia, by mal byť príjem tekutín podstatne vyšší ako 1,5 litra. Odporúča sa, aby každú hodinu človek vypil 2 dcl tekutín, najlepšie však vody.
Seniori vekom strácajú pocit smädu a zabúdajú piť. Práve nedostatočný pitný režim môže zhoršiť už existujúce chronické ochorenia.
Zamestnávateľ má zabezpečiť zamestnancom na pracoviskách dostupnosť a dostatočné množstvo vhodných nápojov. Nie je však jeho povinnosťou za nápoje platiť, stačí ak zamestnanci majú k dispozícií pitnú vodu.
Ľudia by nemali zabúdať aj na vhodný odev, ktorý by mal byť z prírodných materiálov a podľa možnosti svetlej farby. Na pracovisku treba zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná žalúziami či roletami.
Ak nie je na pracovisku klimatizácia, je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním. (tasr)