Pri dlhodobom pobyte na slnku alebo v soláriu môže dôjsť k úpalu. Môže ho spôsobiť aj silné žiarenie vo vysokorských nadmorských výškach, dokonca aj vtedy, keď je pod mrakom. Na úpal sa zvyknú sťažovať aj ľudia pracujúci v exteriéroch, či už na stavbe, v lese alebo poliach, ktorí podcenia dôležitosť pokrývky hlavy i pitného režimu a silu slnečných lúčov.
Chybu robia aj starší ľudia, ktorí nepijú dostatok tekutín počas celého dňa a do ulíc s rozhorúčeným asfaltom sa vyberú príliš naobliekaní. Nemali by navyše zabúdať, že niektoré druhy liekov spôsobujú precitlivelosť na slnečné žiarenie.
Úpal sa prejavuje začervenaním kože, ktorá je suchá a horúca, bolesťou v miestach spálenej kože a neskôr vytvorením pľuzgierov. Pri silných bolestiach treba vyhľadať lekára.
Pri úpale sa môže objaviť aj bolesť hlavy, závrat, únava a zvýšenie telesnej teploty. Postihnutého človeka treba presunúť do tieňa či chladnej vetranej miestnosti alebo ho aspoň zakryť ľahkým odevom či uterákom. Pokožku schladíme polievaním studenou vodou alebo ľadom zabaleným do látky, na hlavu prikladáme studené obklady.
Človek s úpalom sa môže ponoriť celý do kúpeľa s chladnejšou vodou aspoň na 10 minút alebo si dať studenú sprchu. Potom mu môžeme podávať po dúškoch chladený nápoj, najlepšie minerálku, čaj a ľahko solené tekutiny. Postihnutý by mal ležať s podloženými nohami a zdvihnutou hlavou. (bes)