Voda, bez ktorej si nevieme predstaviť ideálne leto a v ktorej oddychujeme, nám môže život aj veľmi skomplikovať. Keď v horúcich dňoch vychutnávame plávanie v bazéne alebo v jazere, ani len nepomyslíme na možnosť nepríjemnej infekcie
FOTO - PROFIMEDIA.CZ
Najrozšírenejším zdrojom nákazy je samotný človek. Preto by ľudia s hnisajúcimi alebo otvorenými ranami na koži, zápalmi očí a hnačkovými ochoreniami nemali vôbec chodiť do vody, kde sa kúpu aj iní ľudia.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Treba však priznať, že aj keď možnosť nákazy existuje, je veľmi malá, pretože koncentrácia mikróbov, najmä v prírodných jazerách, je nízka," vysvetľuje Jindra Holíková, vedúca odboru hygieny životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravia v Bratislave.
Riziko nákazy však stúpa pre podchladenie a tým zníženie imunity. Týka sa to najmä gynekologických alebo urologických infekcií. "Vplyv mokrých plaviek na okolie pohlavných ústrojov väčšina ľudí podceňuje. Zásada je, čo najrýchlejšie sa prezliecť do suchých, najmä ak fúka vietor," povedala Holíková.
Iný druh chlamýdií spôsobuje zápal očných spojoviek, ktorý sa prejavuje sčervenaním a pálením očí, zdurenými lymfatickými uzlinami, opuchnutými viečkami i tvorbou hnisu v kútikoch. Lieči sa antibiotikami.
Najbežnejšie sa prenášajú plesňové ochorenia nôh, ktorých zdrojom síce nie je voda, ale jej bezprostredné okolie - schody, okraje bazénu a sprchy. Stačí, ak na miesto, infikované chorým človekom, položíme nohu s malou rankou alebo pätu zmäkčenú vodou. Z postihnutej pokožky s červenými ložiskami sa odlupujú malé šupinky, v ktorých prežívajú spóry húb a tie po kontakte s kožou vnímavého jedinca môžu vyvolať ochorenie.
Do tašky by sme si preto mali vždy pribaliť plážovú obuv.
Kožní lekári ako vhodnú ochranu odporúčajú po dni strávenom na kúpalisku natrieť si chodidlá protiplesňovým krémom. A možné prítomné baktérie zneškodní aj kyslé prostredie. Účinné je preto namočiť si na chvíľu nohy do octovej vody.
Chlór v bazénoch ničí mikróby
Na kúpaliskách sa do vody pridáva chlór, ktorý ničí choroboplodné zárodky a znižuje možnosť nákazy. Akceptovaná koncentrácia 0,5 miligramu na liter vody bežnej populácii neškodí. Riziko predstavuje pre malé deti a niektorých citlivejších ľudí, ktorým spôsobuje podráždenie očí a pokožky i nepríjemné svrbenie. Predpokladom je však až niekoľkohodinový pobyt v chlórovanej vode.
Moderné bazény sú vybavené technológiami na priebežnú recirkuláciu čerstvej vody i jej dezinfekciu a filtrami, ktoré zachytávajú všetky nečistoty. V prípade, že na kúpalisku chýba odborný dohľad, sa však môžu zaniesť a v nečistote sa zadržia a rozmnožia mikróby spôsobujúce infekciu.
Špeciálnou sférou je problematika termálnej vody, ktorá sa zvyčajne nechlóruje. Vyššia teplota síce dáva predpoklad na množenie baktérií, ale prítomné soli tomuto procesu bránia.
Môže sa tu však dariť pôvodcom gynekologických infekcií - kandidóze a trichomoniáze, ktorá spôsobuje nepríjemné svrbenie, sčervenanie a pálenie pohlavných orgánov a diagnostikovať sa dá len z kultivačných vyšetrení.
V horúčave nás ohrozujú sinice
Napriek rozptylu baktérií predstavujú riziko aj prírodné jazerá a vodné nádrže. Ako najčastejšia hrozba sa uvádzajú sinice. Sú to fotosyntetizujúce mikroorganizmy v podobe súvislej kaše na vodnej hladine, ktoré môžu alergikom podráždiť pokožku a astmatikom vyvolať záchvat. Ak navyše obsahujú toxíny, môžu spôsobiť črevné a žalúdočné problémy, v extrémnych prípadoch až poškodenie pečene a pľúc.
Vo vyššej miere sa vyskytujú vo vode znečistenej fosfátmi a v teplejšej vode s aspoň 26 stupňami Celzia. V daždivom počasí časť siníc odumrie a klesne ku dnu, ale pri zvyšovaní teploty sa im začne znovu dariť a v súvislom období horúcich dní sa tvorí vodný kvet. Pri jeho výskyte vôbec neodporúčajú kúpanie alebo iba v prípade, že sa dá okamžite po vyjdení z vody osprchovať čistou vodou.
Hodnoty v súvislosti so sinicami sa v priebehu sezóny menia, preto sa informácie o konkrétnych jazerách pravidelne aktualizujú.
Parazit ako darček z jazera
Ak sa vo vode pohybuje veľa vtákov, môže sa kúpanie pre človeka skončiť aj útokom nenápadného parazita. "Cerkária je vývojové štádium plža, ktorý sa dostane cez porezanú alebo inak porušenú pokožku človeka tesne pod povrch, kde spôsobí zápal, ktorý sa prejaví vyrážkami a svrbením. Po pár dňoch uhynutú larvu telo vylúči," hovorí Holíková.
Na stenách vodných šmykľaviek či v toboganoch, ale aj na stenách bazénov sú améby, ktoré môžu spôsobiť črevné ochorenia alebo zápal mozgových blán.
Je to však len zriedkavé. "Stretla som sa však pred rokmi s prípadom takejto vážnej infekcie u mladého plavca v Ostrave."
Vstupnou bránou nákazy je sliznica nosa. Odtiaľ sa améby rýchlo presúvajú do mozgu, miechy a krvného obehu.
V prvých minútach
Pri skoku do studenej vody hrozí kŕč a utopenie
Pri záchrane topiaceho sa ide o sekundy. Ak sa človeku dostane voda do pľúc, musí prísť pomoc okamžite. Stav často sprevádza stuhnutie svalov hrdla.
U človeka, ktorý sa topil, je nutné obnoviť dýchanie. Pri presune na breh mu treba držať hlavu nižšie ako telo. Z úst vtedy môže vytekať voda, ktorá spravidla pochádza zo žalúdka. Treba ju nechať vytiecť, nerobiť to nasilu, inak by mohol začať vracať a vdýchnuť zvratky.
Postihnutého potom položí záchranca na chrbát, uvoľní mu dýchacie cesty a skontroluje dýchanie. V prípade potreby podá umelé dýchanie a vonkajšiu masáž srdca. Voda v pľúcach vtedy zvyšuje ich odpor, preto musí resustitáciu vykonávať pomalšie. Po obnove dýchania uloží človeka do stabilizovanej polohy na boku.
Aj keď sa topiaci rýchlo zotaví, mal by ho prezrieť lekár, pretože zvyšok vody v pľúcach môže spôsobiť podráždenie a po niekoľkých hodinách opuch dýchacích ciest, čo nazývame druhotné topenie.
V studenej vode dochádza k uduseniu pomalšie, pretože chladná voda spomaľuje všetky procesy v organizme. Preto je treba začať s oživovaním každého topiaceho sa, aj keď už nejaví známky života. Nebezpečné je preceňovať svoje plavecké schopnosti, a tiež skákať do studenej vody, pretože prudké ochladenie môže vyvolať zástavu srdca, šok alebo kŕč. (bes)
Kto by nemal íť na kúpalisku do bazénu
ľudia s akoukoľvek akútnou infekciou, horúčkou
pacienti s porušenou pokožkou (vyrážky, psoriáza)
ľudia trpiaci záchvatmi (epileptici)
deti a starší ľudia s oslabeným imunitným systémom
pacienti s ťažkým postihnutímsrdcovocievneho systému a zápalovými kĺbovými ochoreniami
Aké choroby hrozia pri kúpaní
gynekologické a urologické infekcie
zápaly očí
plesňové ochorenia nôh
črevné ochorenia