SME

Zlá klimatizácia môže byť zdrojom chorôb

eto bez klimatizácie si mnohí už ani nevedia predstaviť. Pri zlej manipulácii však môže spôsobiť zápal pľúc a iné vážne zdravotné problémy.

Horúce leto bez klimatizácie je problém. Tým môže byť aj zle nastavená klimatizácia, ktorá môže spôsobiť zápaly dýchacích ciest či seknutú chrbticu.

ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP

Leto bez klimatizácie si mnohí už ani nevedia predstaviť. Pri zlej manipulácii však môže spôsobiť zápal pľúc a iné vážne zdravotné problémy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"V posledných rokoch sme v lete zaznamenali asi 50-percentný nárast infekcií dýchacích ciest, ktoré sú skôr typické pre jesenné obdobie," hovorí primárka Kliniky pneumológie a ftizeológie pri Fakultnej nemocnici v bratislavskom Ružinove Marta Hájková.

SkryťVypnúť reklamu

"Rozbory vzoriek sekrétov potvrdzujú, že vírusy alebo baktérie pochádzajú z klimatizačného zariadenia, ktoré sa pravidelne nečistilo. Je priam trestuhodné, ako ľahostajne tento problém vnímajú prevádzkovatelia budov. Hoci každý z nich si na svojom aute mení filter bezpečne aj niekoľkokrát do roka."

Od nádchy ku prieduškovej astme

Ak je na pracovisku čo len jediný človek zdrojom infekcie, baktérie zachytené a rozmnožené vo filtroch sa po zapnutí uvoľnia, systémom sa rozšíria po ostatných kanceláriách a môžu nakaziť ďalších ľudí.

Ak je človek zanesenému klimatizačnému zariadeniu vystavený dlhodobo, z opakujúcej sa nádchy sa môže stať priedušková astma. Liečenie chronického pacienta je problematické a časovo náročné. Problém je, že vyliečený človek sa napokon vracia do rovnakého prostredia a všetko sa začína odznovu.

SkryťVypnúť reklamu

"Výnimkou teraz v lete nie sú ani zápaly pľúc," hovorí doktorka Hájková. "Stačí, ak z 35-stupňovej horúčavy prejdeme do klimatizovaných nákupných centier, obzvlášť do teplotne poddimenzovaných oddelení s mäsom a mliečnymi výrobkami, čo je pre organizmus obrovský šok."

Vďaka totálnemu podchladeniu sa človek môže prepracovať až k zápalu pľúc.

Trpia aj oči a chrbtica

Aj keď je klimatizácia v čase extrémnych teplôt pre človeka s problémami srdcovocievneho systému darom z nebies, pre iných môže byť skôr zlým snom. Keď je nesprávne nastavená, silný prúd vzduchu môže spôsobiť najmä reumatikom zhoršenie stavu. A k bolestiam chrbtice sa môže dopracovať aj človek predtým úplne zdravý. Ak vás bolí na hrudi, máte pravdepodobne prechladnutú krčnú chrbticu.

SkryťVypnúť reklamu

Iní sa zase sťažujú na bolesti hlavy a kĺbov, zápaly močových ciest či stredného ucha, pocit dráždenia v hrdle alebo pálenie v oku. Dôvodom pre suché oko môže byť síce nedostatočný pitný režim, dlhodobé pozeranie na obrazovku počítača alebo silný vietor, ale podľa skúseností očných lekárov to býva aj klimatizácia.

Syndróm chorej budovy

"Podobné problémy súvisia najmä s typom plne klimatizovaných, nevetrateľných budov," vysvetľuje Katarína Hanzlová, vedúca odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. "Výmena vzduchu sa v nich zabezpečuje len filtráciou. Niektorí zamestnanci v takomto interiéri trpia syndrómom chorej budovy. Sú často prechladnutí, vadí im, že nemôžu otvoriť okno, a trpia pocitom stiesnenosti, že nemajú kam utiecť."

SkryťVypnúť reklamu

Je to subjektívne vnímanie často kvalitného prostredia, ale môže byť dôvodom pre zdravotné problémy, napríklad chronickú bolesť hlavy a únavu.

Pracovné prostredie je predpismi o biologických, fyzikálnych a chemických parametroch dobre ošetrené, ale pri nevhodnej manipulácii nás ani najdrahšia vzduchotechnika pred zdravotnými ťažkosťami neochráni. Problémom väčších pracovných kolektívov je, že aj správne nastavené stupne všetkým nevyhovujú. Niekto je priaznivcom chladu i prievanu a jeho kolega od vedľajšieho stola sa za rovnakej teploty oblieka do hrubých svetrov. A asi 25 percent ľudí dokonca úplne odmieta pracovať v klimatizovanom prostredí.

Alternatívou pre zamestnávateľa je preto v extrémnych letných horúčavách skracovať pracovnú dobu alebo, ak to charakter činnosti dovoľuje, nechať zamestnancov pracovať v domácom prostredí a komunikovať s nimi pravidelne mailom.

SkryťVypnúť reklamu

Aby klimatizácia neškodila, treba

pravidelne vymieňať filtre a zariadenie čistiť podľa prašnosti prostredia najmenej trikrát do roka, aby nedošlo k tvorbe plesní a zápachu a šíreniu baktérií dodržať teplotný rozdiel medzi vonkajším prostredím a klimatizovanou miestnosťou maximálne 5 až 8 stupňov rýchlosť prúdu nastaviť na 0,25 m/s prúdenie vzduchu nasmerovať popod strop mimo tváre a tela ľudí vlhkosť regulovať medzi 30 a 70 percentami špeciálne pristupovať k zariadeniam na báze zvlhčovania, pretože vodné prostredie je živnou pôdou pre rozmnožovanie mikroorganizmov v prípade bežných stavieb pravidelne vetrať a zabezpečiť tak prísun čerstvého vzduchu klimatizáciu používať najviac 4 hodiny denne v prípade chronických ochorení sa pôsobeniu klimatizácie vyhnúť alebo ju používať len krátkodobo pred odchodom z klimatizovaného prostredia telo postupne pripravovať na prechod do horúčavy a to isté platí aj naopak, aby nedošlo k teplotnému šoku v aute používať klimatizáciu 15 minút za hodinu, aby sme sa vyhli prechladnutiu aj v aute pravidelne kontrolovať stav chladiaceho média a vymieňať filtre, pokles účinnosti klimatizácie môže zapríčiniť zdravotné problémy a navyše zvyšuje spotrebu pohonných látok Ako sa prejavuje zápal pľúc

SkryťVypnúť reklamu

Zápal pľúcneho tkaniva spôsobujú baktérie, vírusy a huby, ktoré sú nebezpečné najmä pre ľudí s oslabeným imunitným systémom (napríklad po liečbe cytostatikami alebo antibiotikami). Známa je najmä baktéria legionela.

Bakteriálny zápal pľúc sa začína hodinovou zimnicou a pokračuje kašľom a vysokými horúčkami. Na začiatku pacient vykašliava hrdzavo-hnedý, neskôr žlto-zelenkastý hlien, niekedy však tento absentuje. Dýchanie je povrchné a rýchle, môžu sa objaviť bolesti v oblasti popľúcnice. Liečba antibiotikami trvá najmenej 4 týždne. Niekedy sa však situácia skomplikuje recidívou zápalov. Vtedy u niektorých pacientov dochádza k pľúcnemu krvácaniu. Tkanivo sa potom môže zjazviť a stať menej pružným a obmedzene funkčným a hrozí zlyhanie tohto orgánu na dýchanie.

SkryťVypnúť reklamu

Zle udržiavaná klimatizácia, v ktorej sa pravidelne nemenia filtre, by mohla byť zdrojom baktérií, ktoré môžu spôsobiť choroby dýchacích ciest a dokonca aj zápal pľúc. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 262
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 510
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 195
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 076
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 013
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 624
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 858
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu