FOTO - PROFIMEDIA.SK
pohyby, pády, strata vedomia, to všetko môžu byť príznaky epilepsie. Choroby, ktorá je ešte stále tabu.
Postihuje však 0,8 percenta populácie a môže sa preto kedykoľvek stať problémom každého z nás.
Epileptickým záchvatom reaguje ľudský mozog na celý rad rôznych poškodení, ako sú vrodené vady, nádory mozgu, degeneratívne choroby, zápaly, cievne mozgové príhody, úrazy alebo poruchy látkovej výmeny.
Typickým znakom epilepsie sú záchvaty, ktoré môžu mať rôzny priebeh, od jednoduchých, ktoré okolie niekedy ani nepostrehne, až po generalizované, spojené so stratou vedomia, kŕčmi a pádom.
Epilepsiou trpeli aj významné osobnosti
Mnohí pacienti sa najmä pre nečakané záchvaty na verejnosti a reakciu okolia zvyknú hanbiť. Ak však človek má epilepsiu, neznamená to, že je menejcenný. Práve naopak, trpelo ňou aj mnoho slávnych osobností, napríklad Július Caesar, Napoleon Bonaparte, Nicolo Paganini, Vincent van Gogh, Ludwig van Beethoven, Isaac Newton, Charles Dickens alebo Fjodor Michajlovič Dostojevskij. A my máme pred nimi náskok, pretože títo ľudia žili v dobe, keď sa ešte epilepsia nedala účinne liečiť. Dnes, vďaka modernej terapii, sa darí vo vyspelých krajinách u 70 až 80 percent pacientov dosiahnuť stav bez záchvatov.
Aj tak však stále existuje časť pacientov, pri ktorých sa nedarí tradičnými liekmi dosiahnuť kontrolu nad chorobou, alebo ktorí lieky kvôli nežiaducim účinkom ťažko znášajú. Nádej predstavujú nové antiepileptiká, lieky tretej generácie, ktoré obsahujú účinnú látku levetiracetum a ktoré pacienti dobre znášajú.
Plnohodnotný život
V súčasnej dobe sa považuje za účinnú liečbu epilepsie tá, ktorá dokáže znížiť frekvenciu záchvatov aspoň o polovicu. Ale cieľom modernej medicíny je dosiahnuť úplné vymiznutie záchvatov.
Len tak sa môžu epileptici zaradiť do aktívneho života, ktorého súčasťouje dobrá práca, možnosť sebarealizácie, sociálny status, sebaúcta a celková spokojnosť. Ľudia s epilepsiou si totiž len veľmi ťažko hľadajú zamestnanie. Na mnohých pracoviskách vyžadujú od zamestnanca schopnosť riadiť motorové vozidlo a nie každý zamestnávateľ akceptuje prítomnosť človeka, ktorý občasnými záchvatmi deklaruje zdravotné problémy. (maj)
Ako reagovať v krízovej situácii
Keď niekto vo našom okolí prežíva epileptický záchvat, treba mu pomôcť. Väčšina ľudí v takýchto situáciách odvracia zrak. Ale silný záchvat sa v konkrétnych podmienkach môže skomplikovať. Preto
zachovajme pokoj v žiadnom prípade nebráňme kŕčom odstráňme z blízkosti človeka so záchvatom predmety, ktorými by si mohol ublížiť uvoľnime tesné oblečenie položme postihnutému niečo mäkké pod hlavu (vankúš, sveter, vetrovku) vyčistíme mu ústa a nič do nich nevkladajme po odoznení kŕčov obráťme pacienta nabok, aby sa mu uvoľnili dýchacie cesty počkajme na návrat plného vedomia ak záchvat trval dlhšie ako päť minút, volajme záchrannú službu