BRATISLAVA 12. augusta (SITA) - Mladé dvojice majú často problém so správnou aplikáciou kondómov, čím riskujú nielen neželané tehotenstvo, ale aj prenos pohlavných ochorení a rôznych infekcií. Problematikou sa zaoberali vedci zo Southamptonskej univerzity, ktorí do svojej štúdie zapojili 1400 tínedžerov vo veku od 16 do 18 rokov zo všetkých častí Anglicka. Až polovica z nich pritom priznala, že už mala sex. Použitie kondómu pri sexe priznalo 373 respondentov, pričom šesť percent si ho nasadilo príliš neskoro a rovnako šesť percent si ho dalo dole príliš skoro.
Autori štúdie okrem toho požiadali viac ako sto tínedžerov, aby si písali svoj sexuálny denník aspoň pol roka. Pri analyzovaní zápiskov sa ukázalo, že 74 percent použilo kondómy, 31 percent si ich nasadilo až po penetrácii a desať percent si dalo dole kondóm predčasne. Celkovo si tínedžeri zaznačili 714 prípadov sexuálneho zážitku, pričom spomenuli 322 použití prezervatívu.
Najčastejšou príčinou nepoužitia kondómu bolo zvýšenie pocitu intimity a fakt, že sex bol pre obe strany bez použitia kondómu príjemnejší. Ďalším dôvodom bolo použitie iného typu antikoncepcie. Tí, ktorí použili kondómy tak urobili, aby sa chránili pred neželaným otehotnením partnerky a predĺžili sexuálny styk. Len máloktorí z nich však použili kondómy preto, aby sa chránili pred možnými chorobami.
Zistilo sa, že prezervatívy skôr používali chlapci, ktorí sa o sexualite rozprávali so svojimi matkami ešte predtým, ako začali pohlavne žiť. Vedci preto vyzývajú rodičov a vychovávateľov aby boli v otázke sexu otvorení a mohli tak byť pre svoje deti dobrým zdrojom informácii.
Štúdiu viedol profesor Roger Ingham z Výskumného centra pre verejné zdravie (Centre for Public Health Research) na Southamptonskej univerzite. Informácie čerpal internetový portál news.bbc.co.uk z odborného časopisu Sexually Transmitted Infections.