Aj keď v porovnaní s Čechmi nie sme až takí zanietení chovatelia hadov, niekoľko desiatok sa ich na Slovensku nájde. Najčastejšie chovajú európske druhy vreteníc, napríklad rožkatú, menej africké a ázijské, či už vretenicu gabunskú, útočnú, rohatú alebo
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS
arménsku. Naša vretenica sa chová výnimočne, je to totiž druh pomerne náročný na chov v umelých podmienkach. V súkromných chovoch by sme našli aj niektoré druhy väčších štrkáčov, napríklad brazílskeho a texaského, prípadne koralovcovité hady, najmä kobry a mamby. Iné druhy sú v teráriách málo rozšírené.
Každý chovateľ by mal pre vlastnú bezpečnosť vlastniť špeciálne sérum podľa druhu jedovatého hada. Cena takéhoto prípravku sa však môže pohybovať vo výške až 200 tisíc korún, preto mnohí na takúto ochranu rezignujú. Na Slovensku máme k dispozícii len sérum účinné proti jedu vretenice severnej, ostatné druhy získavajú lekári v spolupráci s Viedňou, Prahou, ale najmä vďaka rozsiahlej nemeckej databáze chovateľov exotických hadov. Podobný celoslovenský informačný zdroj chýba, pretože chovatelia exotických zvierat majú povinnosť zahlasovať sa len na regionálnych veterinárnych a potravinových správach. A opatrenie je skôr orientované na ochranu zvierat a nie zdravia človeka.