Japonsko, kde je pitie vyluhovaných čajových lístkov národnou tradíciou, je jedným zo svetových pestovateľov zeleného čaju. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
Pitie čaju sa postupne rozšírilo aj do ostatných ázijských krajín, až ho holandskí obchodníci doviezli v 17. storočí do Európy. Stal sa veľmi obľúbeným najmä v Anglicku a po kolonizácii Severnej Ameriky aj na tomto kontinente. Domorodné obyvateľstvo Južnej Ameriky čaj používalo i ako afrodiziakum. Čaj pripravovaný v samovare je zase veľmi populárny v Rusku, kam v minu-
losti putoval ťavími karavánami z Číny.
Zaujímavé, že drobné čajové lístky mali vplyv aj na lodnú dopravu. V snahe zachovať chuť a arómu byliniek bolo treba skrátiť čas prepravy a aj preto vznikli rýchle plachetnice clippery.
Čaj radíme medzi povzbudzujúce nápoje, ktorý má v prípade optimálneho množstva liečivé účinky. Ak si dáme dve až tri šálky čaju denne, chránime sa tým proti rakovine, najmä antioxidanty v zelenom čaji zabraňujú rakovinovým bunkám rásť.
Pitie čierneho alebo zeleného čaju je tiež dobrou prevenciou pred tvorbou krvných zrazenín, ktoré môžu spôsobiť infarkt.
Čaj znižuje hladinu cholesterolu v krvi a vysoký krvný tlak a jeho pravidelnou konzumáciou je chránená aj sklovina pred zubným kazom. Dokonca sa potvrdilo aj antivírusové využitie čaju pri chrípke.
V každom prípade príjmom dostatočného množstva sa napokon vyplavia toxické látky z tela. Preto je pri dodržiavaní pitného režimu vhodnejší než kolové nápoje a ovocné malinovky s množstvom cukru.
Ale pozor, pri prekročení odporúčanej dávky sa vystavujeme riziku sfarbenia zubov prítomnými fluoridmi a problému s nespavosťou vďaka vysokej dávke kofeínu. Ak chceme znížiť jeho množstvo, odlejeme z čajníka prvú šálku čaju, ktorá ho obsahuje najviac. Čaj kupujeme v menšom mnnožstve a skladujeme vo vzduchotesnom obale na tmavom a chladnom mieste.
(bes)