Problémy s nadváhou má takmer celý svet. Nový životný štýl priniesol obezitu aj do Číny. Podľa oficiálnych údajov žije v tejto krajine 60 miliónov klinicky obéznych obyvateľov, čo predstavuje vyše 7 percent dospelej populácie. FOTO - ČTK/AP |
tento fenomén predstavuje výrazný nárast srdcovocievnych ochorení, cukrovky a niektorých druhov rakoviny. Hrozivé je aj skracovanie priemernej dĺžky života budúcich generácií.
Nadváhou trpí viac ľudí ako podvýživou
Obezita predstavuje pre ľudstvo rovnaké nebezpečenstvo ako globálne otepľovanie či pandémie. A z hľadiska ekonomiky sú alarmujúce najmä každoročne rastúce financie, ktoré také krajiny ako USA, Austrália a Veľká Británia vynakladajú na liečbu zdravotných problémov spojených s nadváhou. Ide o miliardy dolárov smerujúce aj na náročné transplantácie srdca či dialýzy, ktoré nahrádzajú nefunkčné obličky poškodené cukrovkou.
Osobitným problémom začínajú byť deti, ktoré sa nesprávnym stravovaním a absenciou pohybu prepracovali už v školskom veku k obezite. Tá ich predurčuje automaticky k náchylnosti na chronické ochorenia v dopelosti. Pre rapídne sa zhoršujúci zdravotný stav populácie budú deti súčasnej generácie možno ako prvé v histórii umierať skôr než ich rodičia.
Podľa svetovej zdravotníckej organizácie nadváhou trpí miliarda ľudí, z ktorých je 300 miliónov obéznych, a trvalo hladujúcich je "len" 600 miliónov. Stalo sa tak vďaka globálnym zmenám v stravovaní - presunu od obilnín k živočíšnym produktom a rastlinným olejom.
Zmeny demonštruje príklad Číny, kde čoraz viac ľudí konzumuje stravu s vysokým obsahov tukov a vedie sedavý životný štýl - pracuje v kanceláriách, sleduje televíziu a jazdí na autách. Vlády by mali preto uvažovať o tom, ako zlacniť zdravé potraviny a riešiť tak problém obezity.
Barry Senauer, profesor aplikovanej ekonómie na Univerzite v Minnesote uprednostňuje skôr opatrenia vlády vedúce k zlepšeniu fyzickej aktivity občanov, napríklad zvýšenie nákladov na cestovanie autom a podporu využívania verejnej dopravy.
Obézni sú aj Briti
Takmer tretina všetkých Britov bude do roku 2010 obéznych, informuje o tom správa tamojšej vlády. Do toho roku stučnie 12 miliónov dospelých a jeden milión detí, informuje britské ministerstvo zdravotníctva. Počet obyvateľov v roku 2010 sa odhaduje na 60 miliónov.
Správa britského ministerstva zdravotníctva tvrdí, že už teraz takmer štvrtina Britov trpí obezitou a necelé dve tretiny mužov a 56 percent britských žien sa trápi nadváhou.
Vládne štatistiky ukazujú, že obezita spôsobuje v Británii najmenej 9000 predčasných úmrtí ročne a každý rok britské ministerstvo zdravotníctva vynakladá okolo jednej miliardy libier na liečenie chorôb súvisiacich s obezitou.
Britský premiér Tony Blair varoval potravinársky priemysel, že ak sa dobrovoľne nepodrobí reguláciám, vláda zakáže propagáciu vysokokalorických jedál bez výživnej hodnoty.
Zatiaľ sa iba Lotyšsko ako prvá krajina Európskej únie prepracovalo ku konkrétnemu opatreniu - od 1. novembra dostane červenú predaj vysokokalorických jedál bez nutričnej hodnoty na všetkých verejných školách. Medzi zakázané produkty budú patriť nealkoholické nápoje ako napríklad Coca-Cola, zemiakové lupienky, cukríky a potraviny obsahujúce umelé farbivá, príchute a arómy. (tasr)