Obvod pása nám prezradí, či v budúcnosti nebudeme trpieť vážnymi ochoreniami srdca alebo cukrovkou. Aj na tento problém chcú upozorniť aktivity v súvislosti so Svetovým dňom srdca. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Naše srdce by malo starnúť pomalšie. K zdravému svalu, ktorý optimálnym tempom dokáže pumpovať dobre okysličenú krv, vedie len jediná cesta: dodržiavanie správneho životného štýlu a kontrola kardiovaskulárnych rizikových faktorov, akými sú nezdravá strava, nedostatok fyzickej aktivity a fajčenie. Len tak môžeme predísť infarktom a mozgovým príhodám, ktoré si ročne vo svete vyžiadajú 17,5 milióna životov.
Aké mladé je vaše srdce
Pravidelná fyzická aktivita znižuje riziko mozgovej príhody až o 25 percent a koronárneho srdcového ochorenia až o 40 percent. Klinické štúdie ukázali, že srdcia bývalých atlétov aj vo veku 50 až 70 rokov sú rovnako silné a zdravé ako srdcia neaktívnych dvadsaťročných ľudí. Ak sa pravidelne nevenujeme športu aspoň rekreačne, odporúča sa aspoň 30 minút rýchlej chôdze denne.
Absolútnou katastrofou pre srdce je fajčenie. Zvyšuje totiž cholesterol a tlak v krvi a tiež krvnú zrážanlivosť, čím sa zvyšuje riziko arteriálnej trombózy a tým obávaného infarktu.
Merajme si obvod pása
Najčastejším dôsledkom zlých stravovacích návykov je nadváha. V posledných rokoch revidovali odborníci svoj názor na riziká nadbytočných kilogramov. Nebezpečná nie je len výrazná obezita, ale ohrozuje nás aj tuk sústredený v oblasti pása.
Toxíny, ktoré vylučuje, vplývajú negatívne na vnútorné orgány a narúšajú ich funkciu. Aktívne tukové bunky produkujú napríklad rastové hormóny, následkom ktorých môžu zhrubnúť steny ciev alebo srdcový sval. Ďalšie môžu ovplyvniť metabolizmus a meniť hodnoty cholesterolu k horšiemu. Ak sa chceme v budúcnosti vyhnúť cukrovke alebo infarktu, mali by sme si merať pravidelne pás, ktorého hodnoty sú pre vývoj nášho zdravotného stavu určujúce.
Lekári vďaka celosvetovým prieskumom populácie pritvrdili - u mužov by obvod pása nemal presahovať 94, u žien 80 centimetrov. Pri ďalších centimetroch navyše by sme sa mali zamyslieť nad skladbou jedálnička.
Do kampane sa zapoja tisíce ľudí
Svetový deň srdca, ktorý sa v týchto dňoch pretavil do viacerých akcií, organizujú už tradične členské organizácie Svetovej federácie srdca v 100 krajinách. Cieľom tejto organizácie, ktorá má sídlo v Ženeve, je pomáhať populácii predĺžiť a zlepšiť svoj život. Preto jednotlivé organizácie ponúkajú skutočne komplexný program - zdravotné prehliadky, pochody, behy, preskakovanie švihadla, fitnes akcie, verejné diskusie, pódiové prezentácie, vedecké fóra, výstavy, koncerty, karnevaly a športové podujatia.
Na Slovensku otvoril svoje dvere pre verejnosť Ústav pre výskum srdca SAV, seniori si mohli zahrať futbalový zápas a odborníci prezentovali základné rady zdravého životného štýlu v televízii. Vyvrcholením sú nedeľné popoludnia v najbližší víkend venované Svetovému dňu srdca v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach, kde sú vítané celé rodiny. Čakajú ich behy na krátke trate, meranie cholesterolu, tlaku a tuku, konzultácie s odborníkmi, komunikácia cez internet a atrakcie pre deti.