Mladým športovcom, ktorí sa venujú cykloexhibícii, sa asi často pritrafia menšie i väčšie zranenia, o odreninách ani nehovoriac. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVA |
Babie leto je ideálnym obdobím na bicyklovanie, turistiku a iné športové aktivity, pri ktorých často dochádza k menším úrazom.
Výsledkom bývajú rezné rany a odreniny, ktoré stačí zväčša prelepiť náplasťou a za pár dní sa bez problémov zahoja. No v prípade, že poranený človek nie je očkovaný proti tetanu, hrozí mu nebezpečná infekcia.
Spôsobuje ju baktéria Clostridium tetani, ktorej spóry žijú v pôde a ak sa dostanú do rany, v poškodenom a opuchnutom tkanive sa rozmnožia. Uvoľnená toxická látka sa šíri pozdĺž nervových vlákien a spôsobuje kŕče a ochrnutie svalov.
Preto by sme mali ranu dôkladne vyčistiť. Robíme to čistými rukami alebo použijeme jednorazové rukavice. Ranu opláchneme pod tečúcou vodou a vysušíme tampónmi a prekryjeme sterilnou gázou, ktorú na ranu jemne pritlačíme, aby sa zastavilo prípadné krvácanie. Ak je to možné, poranenú časť zdvihneme nad úroveň srdca. Aj okolie rany umyjeme a vysušíme.
Ak ide o hlbšiu ranu, ktorá krváca, treba navštíviť najbližšiu polikliniku. Rovnako v prípade rany, do ktorej sa dostali úlomky skla alebo nečistoty, a nám sa ich pinzetou nepodarilo odstrániť. Ak je cudzie teleso v rane prihlboko, dopravíme zraneného k lekárovi. Pri neodbornom vyberaní by sa okolité tkanivo mohlo poškodiť a vyprovokovať znovu krvácanie.
(bes)