Jogurt má stáročný životopis, ale v posledných rokoch ho civilizácia znovu objavila a ocenila jeho liečivé účinky. Tie však môže mať len druh, ktorý obsahuje živé kultúry baktérií. Obzvlášť hodnotné sú baktérie Lactobacillus acidophilus. Takýto jogurt znižuje náchylnosť na zápal žalúdka a tenkého čreva, chráni pred otravou z potravín, zabraňuje infekcii močových ciest a vzniku vredov v tráviacej sústave. Pri klinických testoch sa tiež ukázalo, že ľudia, ktorí majú problémy s hnačkou, sa zotavili dvakrát rýchlejšie, ak pravidelne konzumovali živý jogurt. Je dobrým pomocníkom pre pacientov užívajúcich antibiotiká, pretože tie znižujú hladinu zdravej mikroflóry v črevách a negatívne ovplyvňujú schopnosť organizmu vyrovnať sa s infekciou. Živý jogurt posilňuje bunky organizmu a zlepšuje jeho imunitu i obranyschopnosť.
Optimálnu dávku vitamínov B a najmä vápnika zabezpečí asi 140 ml jogurtu denne. Dôležitá je pravidelná konzumácia, pretože kultúry v črevách dlho neprežívajú. V prípade akútnych problémov treba zvýšiť dennú dávku na 225 ml.
Jogurt by sa mal konzumovať bez tepelnej úpravy, živé baktérie vypestované v mlieku by sa zahrievaním zničili. Pre svoju chuť a krémovú konzistenciu sa využíva ako doplnok ovocných jedál, pomazánok a dresingov, môže sa dávať do zemiakových šalátov namiesto majonézy. Ak je súčasťou varených jedál (omáčky, šťavy pod mäsá), pridáva sa tesne pred dokončením. Jogurt skladujeme zásadne v chladničke a úzkostlivo dodržiavame dátumy záruky.
(bes)