Po lete, keď sme dlhé týždne vystavovali svoje telo slnečnému žiareniu, môžeme zaregistrovať zmeny na znamienku. Nemali by sme ich podceňovať, ale v každom prípade vyhľadať kožného lekára. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA |
Napriek varovaniu dermatológov sú mnohí stále presvedčení, že zdravé je len opálené telo. Vystavujú ho intenzívne slnečným lúčom často bez ochranného krému, ba neodrieknu si ani slnenie v soláriach. Preto dnes asi vidíme u tridsiatnikov také zmeny na koži, ktoré boli kedysi typické len u starších ľudí.
"Všetky farebné zmeny na koži pred či po lete by mal odborne posúdiť odborný lekár - dermatológ," hovorí dermatologička E. Škutilová. "Pohľad na kožnú zmenu evokuje u každého iné pocity. Niekto považuje zmeny na koži za bežné, iný má pocit ohrozenia z kožných zmien, ktoré v skutočnosti nič neznamenajú. Vzhľadom na veľkú pestrosť možností však netreba podceňovať žiadny nález. Vhodnejšia je skorá kontrola, nevyplatí sa čakať, že problém sa jednoducho stratí."
Najnebezpečnejší je malígny melanóm
Čo si pri zmene znamienka na koži treba najviac všímať? V tomto prípade je lepšia panika ako ignorovanie. Znamienko sa môže objaviť na predtým zdravej koži. Po čase môže meniť farbu, tvar, zväčšiť sa, objaví sa pocit svrbenia, mravenčenia v jeho mieste a neskôr i krvácanie.
Najkrajnejšou formou zmien je malígny melanóm. "Patrí k najzhubnejším nádorom v ľudskom organizme. K jeho diagnostike je potrebné klinické a dermatoskopické vyšetrenie skúseným dermatológom," hovorí Škutilová. "V prevencii je potrebné vychádzať z toho, že každé tmavé ložisko na koži teoreticky môže byť malígne. No rovnako ním môžu byť aj bledšie podoby kožných zmien. Nie je preto pravdou, že zlé znamienko je len tmavé. Vzhľadom na veľkú variabilitu zmien v obraze kožných nádorov nie je možný úplne jednoznačný popis zhubného melanómu voľným okom. Čím skôr sa odstráni, tým väčšia je šanca aj na vyliečenie. To je však naozaj možné len v začínajúcich štádiách vývoja zhubného nádoru."
Pomáha i moderná technika
Podľa doktorky Škutilovej s rozvojom diagnostických metód sa rozrastá i možnosť špeciálnej diagnostiky kožných zmien napr. s pomocou digitálneho obrazu, ktorý garantuje aj archivovanie a využitie v sledovaní vývoja obrazu kožného nálezu. Žiadna z týchto metód však zatiaľ stopercentne nenahradí skúsené oko dermatológa. "Na kožu si každý človek vidí. On sám rozhoduje, či v lete použije účinné ochranné krémy, či svoju kožu nadmerne nevystavuje prírodnému či umelému žiareniu. Je v jeho silách urobiť pre seba viac, a to včasnou návštevou lekára skôr, než sa zákerná choroba rozšíri aj do vnútorných orgánov."