Rehabilitácia pri problematických ochoreniach chrbtice si vyžaduje veľa trpezlivosti od zdravotníka i malého pacienta. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
aktivitách v prírode alebo na ihrisku a ak sa venujú športu, tak len jednému druhu, čo ich zdraviu tiež neprospieva." Podstatná pre zdravý vývoj je totiž všestrannosť pohybu, preto aj mladí hokejisti či gymnastky by mali jednostrannú záťaž na konkrétne partie tela kompenzovať napríklad plávaním alebo kalanetikou. A niekedy stačí pre získanie lepšej kondície aj primeraná práca v záhrade, preto deti žijúce na vidieku majú v priemere vyššiu fyzickú zdatnosť než tie z mesta.
"Nedostatok pohybu spôsobuje problémy s chrbticou už u detí," upozorňuje doktor Gajdoš. "Chrbtica totiž nie je prispôsobená na dlhotrvajúce sedenie, nehovoriac o chybnom držaní tela pri sedení alebo nevhodnom výbere stoličky. Každý tretí školák má porušenú modeláciu kostrovo-svalového aparátu. Výsledkom je dopredu vysadená lopatka, predsunutá brada, guľatý chrbát, slabé brušné svaly a driekové zakrivenie chrbtice. Tieto deti sú nešikovné, náchylné na úrazy a športu sa vyhýbajú, takže si nemajú šancu vypestovať silné svalstvo, základ pevného pohybového aparátu."
Všetko sú to reálni kandidáti na skoliózu chrbtice v dospelosti a na nezvrátiteľné a bolestivé degenerácie stavcov a medzistavcových platničiek. Trpieť môže aj chodidlo, nedostatkom pohybu sa časom znehodnotia jeho oporné klenby a vytvorí sa plochá noha. Mladým obéznym hrozia tiež chorobné zmeny na chrbtici. Navyše veľkou váhou a tým intenzívnym zvislým tlakom na dolné končatiny sa ich vyvíjajúce sa kosti deformujú, čo vedie k tzv. ixovaniu kolien, čiže k posunu kĺbov smerom dovnútra.