SME

Lymfóm - liečiteľný druh rakoviny

Aj keď sa o lymfóme skôr mlčí, ako hovorí, je najčastejším hemato- onkologickým ochorením a tretím najčastejším detským onkologickým ochorením. V súčasnosti postihuje asi milión ľudí na svete a podľa odhadu Lymfómovej koalície sa na celom svete každý ...

Aj americký herec Rob Lowe má skúsenosť s nádorovým ochorením lymfatického systému, pretože jeho otcovi pred časom diagnostikovali Hodgkinov lymfóm. Mladý herec sa preto angažuje v osvetových aktivitách, ktorých cieľom je upozorňovať verejnosť na tento zdravotný problém. FOTO - REUTERS

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď sa o lymfóme skôr mlčí, ako hovorí, je najčastejším hemato- onkologickým ochorením a tretím najčastejším detským onkologickým ochorením. V súčasnosti postihuje asi milión ľudí na svete a podľa odhadu Lymfómovej koalície sa na celom svete každý rok diagnostikuje približne 350 000 nových prípadov. Na Slovensku ročne pribudne asi 510 pacientov s touto diagnózou. Aj tak však tri štvrtiny svetovej populácie nevedia, že lymfóm je druh rakoviny, a takmer polovica obyvateľstva o lymfóme nikdy nepočula. Aj keď je lymfóm druh rakoviny, treba o ňom vedieť, že až v 80 percentách prípadov sa končí vyliečením pacienta.

SkryťVypnúť reklamu

Opäť môžem snívať...

V rámci edukačnej kampane sa Slovensko zapojí do medzinárodného projektu Rebuilding Lives, postavenom na príbehoch pacientov, ktorí si po tom, čo úspešne absolvovali liečbu malígneho lymfómu, chcú splniť svoj sen. Na Slovensku bude tento motivačný projekt prebiehať pod názvom Opäť môžem snívať... do 15. novembra. Ľudia, ktorí ochoreniu úspešne čelili, budú mať možnosť vyhrať jeden z troch grantov v hodnote 100 000 korún a vďaka výhre uskutočniť svoj sen.

Cieľom projektu je motivovať pacientov po prekonaní ochorenia, aby sa nebáli plánovať svoju budúcnosť a podporiť ich pri uskutočnení ich vlastného sna. Druhým cieľom projektu je povzbudiť stále chorých pacientov prostredníctvom príbehov ich vyliečených spolupacientov. Informácie o projekte môžu záujemcovia získať aj na novovzniknutom internetovom portáli www.lymfom.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky zaslané príspevky vyhodnotí nezávislá porota, granty si víťazi preberú počas slávnostného vyhodnotenia koncom novembra. Porota vyberie aj jedného snívajúceho, ktorý za Slovensko postúpi do medzinárodného finále. Víťaz svetového finále získa grant v hodnote 10000 švajčiarskych frankov, teda asi 235 000 korún.

Nepodceňovať zväčšené uzliny

Lymfóm je všeobecný názov pre zhubné nádorové ochorenie lymfatického systému. Pri tejto rakovine nekontrolovateľne bujnejú bunky lymfatického systému. Vyskytujú sa vo všetkých častiach tela a tvoria lymfatické tkanivo. V ľudskom organizme sa rozoznávajú dva typy lymfocytov - B lymfocyty, známe ako B bunky a T lymfocyty, označované ako T bunky. Zhubné bujnenie môže postihnúť oba typy, častejšie však postihuje B bunky.

SkryťVypnúť reklamu

Lymfocyty bujnejú v rôznych častiach tela, najčastejšie však v lymfatických uzlinách, slezine, kostnej dreni, v krvi, ale aj v ďalších orgánoch. Aj preto býva zväčšenie lymfatických uzlín jedným z prvých príznakov lymfómu. Zväčšené uzliny sú hmatateľné na krku, v podpazuší či slabinách, väčšinou pritom ide o rôzne veľké, nebolestivé hrčky, vyznačujúce sa pružnosťou. Keď je uzlina malá, zvyčajne sa dá dobre posúvať, väčšie uzliny môžu byť k podkladu pevne prirastené. Aj keď ide o zhubné ochorenie, hrčky sa môžu zmenšovať, miznúť alebo objavovať na iných miestach tela.

Väčšina lymfómov má spočiatku nenápadný priebeh. Sprievodným znakom ochorenia býva zvýšená teplota bez zjavnej príčiny, ale aj nočné potenie, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti a svrbenie pokožky. Dôležité je vedieť, že celkové príznaky sú nešpecifické, môže ich spôsobovať celý rad závažnejších alebo menej závažných ochorení. Väčšina pacientov s uvedenými ťažkosťami lymfóm nemá.

SkryťVypnúť reklamu

(sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 449
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 204
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 143
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 822
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 460
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 921
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu