Každých päť sekúnd stratí zrak jeden dospelý človek a každú minútu oň príde jedno dieťa. Aj na tento problém upozornil včerajší Svetový deň zraku. Téma skutočne aktuálna, pretože až 37 miliónov ľudí vôbec nevidí, 124 miliónov je zrakovo postihnutých ...
Na svete žije 37 miliónov nevidiacich, ich počet sa z roka na rok zvyšuje. Dôvodom je často nedostatočná prevencia a podceňovanie problémov pri postupnom zhoršovaní zraku.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
Každých päť sekúnd stratí zrak jeden dospelý človek a každú minútu oň príde jedno dieťa. Aj na tento problém upozornil včerajší Svetový deň zraku. Téma skutočne aktuálna, pretože až 37 miliónov ľudí vôbec nevidí, 124 miliónov je zrakovo postihnutých a 161 miliónov ľudí na celom svete má so zrakom problémy.
Právo pozerať sa
Pritom v 75 percentách prípadov by sa dalo strate zraku zabrániť prevenciou alebo liečbou. Preto vznikla spoločná globálna iniciatíva Svetovej zdravotníckej organizácie a Medzinárodnej agentúry pre prevenciu slepoty Vision 2020 - Právo pozerať sa. Tvorcovia projektu chcú ochrániť do roku 2020 pred stratou zraku približne 100 miliónov ľudí po celom svete. Úlohou projektu je motivovať vlády krajín a spoločnosti, aby podporovali aktivity týkajúce sa prevencie straty zraku. Rok 2020 je symbolický v tom, že hodnoty 20/20 znamenajú v reči oftalmológov stopercentné videnie.
Populácia starne, horšie vidí
Situácia sa zhoršuje v súvislosti s novými očnými ochoreniami, ktorých rozvoj zasa podmieňuje starnutie populácie. Keďže na Slovensku je priemerný vek mužov a žien nižší ako v ostatnej vyspelej Európe, aj ochorenia zraku vyskytujúce sa u starších ľudí na Slovensku objavujú menej často. Táto skupina obyvateľstva by však mala dbať o svoj zrak a prevenciu proti ochoreniam zraku viac ako v minulosti. Zrak totiž dnes oveľa viac ako kedykoľvek predtým poškodzuje svetlo a žiarenie z monitorov počítačov, televíznych prijímačov, mikrovlnných rúr a pravdepodobne aj mobilných telefónov. A mnohí robia navyše zásadnú chybu - pri zhoršení zraku nenavštívia očného lekára, ale kúpia si bežne dostupné dioptrické okuliare bez odborného zhodnotenia stavu očí.
Problém pre 270 tisíc Slovákov
Hlavnou témou tohtoročného Svetového dňa zraku na Slovensku boli závažné ochorenia očí spôsobujúce stratu zraku vo vyššom veku, akými je napríklad vekom podmienená degenerácia makuly. Vo svete sa týka asi piatich percent populácie. S pribúdajúcim vekom však aj toto odhadované číslo narastá. V skupine 60-ročných postihuje asi 20 percent populácie, u 70-ročných je to o desať percent viac.
Na Slovensku podľa prepočtov medzinárodnej skupiny analytikov z roku 2006 postihuje tento zdravotný problém 270 000 obyvateľov. Ochorenie poškodzuje makulu - žltú škvrnu v centrálnej časti sietnice. Práve toto miesto človeku sprostredkúva 90 percent videnia a vďaka nemu je človek schopný čítať, písať, sledovať televíziu alebo šoférovať. Vo vyspelých krajinách patrí vekom podmienená degenerácia makuly k najčastejším príčinám straty zraku. (sita)