Mnohé deti majú problémy prehltnúť tabletku, prípadne neznášajú chuť sirupových antibiotík. Nový spôsob užívania liekov špeciálnou slamkou bude výbornou pomôckou pre rodičov. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Antibiotiká na liečbu bakteriálnych ochorení sa najčastejšie užívajú vo forme tabletiek alebo sirupu. Tabletky však spôsobujú komplikácie pri užívaní najmä deťom a starým ľuďom, ich prehĺtanie je často nepríjemné aj pre zdravých dospelých. Deti zasa lieky odmietajú pre ich nepríjemnú chuť.
Alternatívou sú antibiotiká v slamke. Na jednom konci je kontrolný filter a liek vo forme malých granúl, na druhom umelohmotnú slamku uzatvára kryt. Pacient najprv vyberie jednorazovú slamku z ochranného obalu, odstráni uzáver a slamku vloží do pohára s nápojom tak, aby časť s granulami klesla na dno. Druhou stranou slamky sa pacient napije. Granuly tak v priebehu niekoľkých sekúnd nasaje spolu s tekutinou, takže nemusí liek prehĺtať, a keďže sú bez chuti, v ústach neostane nepríjemná pachuť. Každá slamka obsahuje presne odmeranú dávku lieku. Kontrolný filter z priepustného materiálu, ktorý sa po vysatí lieku dostane do vrchnej časti slamky, nemôže pacient prehltnúť, lebo slamka je na obidvoch koncoch zúžená.
Výhodou je ľahkosť skladovania, a keďže dávka je vopred pripravená, nemôže sa stať, že pacient užije nízku, či vysokú dávku antibiotika. Rieši to teda problém nesprávneho užívania liekov, ktoré sa odhaduje pri 20 až 80 percentách predpísaných liekov. (sita)