Tepelne neupravenú hydinu by sme mali zásadne uskladňovať mimo kontaktu s ostatnými potravinami, aby sa nenakazili baktériami salmonely. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
Surové hydinové mäso by sa malo skladovať mimo ostatných potravín. Inak hrozí, že z mäsa môžu preskočiť baktérie salmonely na potraviny, ktoré sa konzumujú priamo bez tepelnej úpravy, ako napríklad šaláty. Berlínsky Inštitút Roberta Kocha zaznamenal v Nemecku od mája tohto roku vyše sto prípadov otravy potravinami, ktorých príčinou bola baktéria salmonely. Ide o nadpriemerne vysoký výskyt tejto infekcie, no jej príčinu zatiaľ nezistili.
Hydinové mäso by sa malo dokonale uvariť až po kosť, aby sa v ňom zničili prípadné baktérie salmonely. Ak sa mäso upravuje pri teplote 70 stupňov, dostáva biely farebný nádych a táto teplota stačí na likvidáciu salmonely.
Aby sa zabránilo kontaminácii baktériou, čerstvá hydina sa má skladovať pri teplote maximálne štyri stupne Celzia a konzumovať pred dátumom spotreby. Hlboko mrazené mäso treba rozmraziť v chladničke bez obalu. Obal z hydiny, ako aj vytečenú vodu, treba potom starostlivo zlikvidovať, pretože v nich môže byť salmonela.
Kuchynské náradie a povrchy, ktoré prídu do kontaktu so surovou hydinou, treba dôkladne umyť vodou a čistiacim prostriedkom. Odporúča sa umyť si ruky pred dotykom s inými potravinami. (tasr)