Ľudia, ktorí nejedia mäso, by si mali strážiť príjem zinku a železa. Tieto minerály sa totiž okrem mäsa nachádzajú len vo veľmi malom množstve iných druhov potravín, upozorňuje profesorka výživy Elisabeth Wiskerová z univerzity v nemeckom Kieli. Hoci celozrnné výrobky majú vysoký obsah železa, do krvi sa z neho dostane len veľmi málo. Tento nedostatok však môžu vyvážiť doplnky výživy, napríklad vo forme tabliet, ktoré dodajú telu dostatok týchto látok.
Mäso je však najlepším zdrojom železa, poznamenáva profesorka. Najviac potrebujú železo obsiahnuté v mäse deti a ženy, najmä tehotné. Čo sa týka bielkovín, druhy, aké sa nachádzajú v mäse, možno nájsť aj v obilninách, strukovinách a mliečnych výrobkoch.
Odborníčka však varuje, že z hľadiska výživy je škodlivé vypustiť zo stravy celú potravinovú skupinu. "Ak človek prestane úplne konzumovať napríklad mliečne výrobky, čoskoro sa uňho objaví nedostatok vápnika." Ten potom vedie k problémom s kosťami a kĺbmi, ako aj k iným zdravotným ťažkostiam.
Ak sa ľudia rozhodnú pre mäso, Wiskerová radí, aby si dôkladne premysleli, kde a za akú cenu ho kúpia. Upozorňuje, že čím je mäso lacnejšie, tým má nižšiu kvalitu. A tým aj prirodzene nižší obsah výživných látok pre organizmus. (tasr)