Pohárik kvalitného červeného by si mali denne dopriať najmä ľudia po šesťdesiatke, aby si uchovali dobrú pamäť a znížili tak riziko Alzheimerovej choroby. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS |
Kým sa víno nestalo bežným nápojom, prisudzovali mu ľudia posvätné a liečivé účinky. Starí Egypťania verili, že je darom boha Ozirisa, ktorý zvíťazil nad smrťou a zrodil sa z popola rovnako, ako sa každý rok urodí hrozno z vínnej révy. V Grécku zlatý mok ospieval Homér a v starom Ríme napísali viacerí autori o pestovaní viniča a výrobe vína diela, z ktorých čerpali odborné informácie aj nasledujúce generácie. Stredovekí mnísi vyrábali víno spočiatku pre bohoslužby, sami však neodolali jeho príťažlivej chuti. Pravidelnú konzumáciu vína schvaľovali aj cirkevné autority minulých storočí.
Už najslávnejší grécky lekár minulosti Hippokrates odporúčal piť víno pravidelne. Jeho súčasníci ho dokonca používali ako dezinfekčný prostriedok na rany. Tieto vlastnosti vína uznávalo ešte 19. storočie, no vtedy prešli do útoku zarytí odporcovia požívania akéhokoľvek alkoholu. Dvadsiate storočie však vínu vrátilo predošlú slávu.
Výskum preukázal pozitívne účinky tohto nápoja pre ľudský organizmus. Životné prostredie, stres, fajčenie a zlá výživa sú zdrojom voľných radikálov, proti ktorým sa môžeme účinne chrániť antioxidantmi (vitamíny C, E a beta-karotén), najlepšie v nápojoch. Malé množstvo vína vypité po hlavnom jedle je dobrým antioxidantom, znižuje vysokú hladinu cholesterolu v krvi, obmedzuje tvorbu krvných zrazenín a ochraňuje organizmus pred srdcovo-cievnymi ochoreniami.
Americkí vedci dokonca tvrdia, že červené druhy obsahujú molekulu, ktorá spomaľuje starnutie. Možno by sa tým vysvetlila dlhovekosť Francúzov, známych konzumentov kvasenej hroznovej šťavy.
Podľa štúdie dánskych odborníkov striedme pitie vína znižuje riziko Alzheimerovej choroby a demencie. Preto najmä ľudia v strednom a vyššom veku by mali pravidelne piť malé množstvo vína.
Austrálski vedci zase pobádajú ku konzumácii pár deci vína denne, ak má niekto problémy s nadváhou. Víno nemá totiž veľa kalórií a spaľuje tuk. Keďže nadmerné množstvo tukov neutralizujú najmä červené druhy, mali by byť vhodným nápojom na zabíjačkových hodoch.
Podmienkou je však v každom prípade konzumácia rozumného množstva - jeden, maximálne tri poháriky denne. Pri vysokých dávkach človek riskuje zdravotné problémy.
(bes)