Tento mliečny nápoj totiž v testoch s myšami potlačil ich imunitnú reakciu, ktorú u alergikov vyvolávajú určité bielkoviny. Okrem toho mal kefír pozitívny vplyv na črevnú flóru zvierat, ktorá je jedným z kľúčových faktorov pri vzniku alergií.
Kefír pochádza z Kaukazu a Tibetu. Vo východnej Európe ním dojčia aj deti, pretože je ľahko stráviteľný. Staršie štúdie naznačili súvislosť medzi konzumáciou kefíru a frekvenciou výskytu potravinových alergií.
Práve deti najviac trpia takýmito alergiami. Postihujú šesť percent detí do troch rokov. Najčastejším spúšťačom býva ovalbumín - proteín zo slepačích vajec. Jediným riešením je zatiaľ vyhýbanie sa alergénom.
Taiwanskí vedci z univerzity v Tchaj-peji podľa časopisu Journal of Science of Food and Agriculture skúmali, či aj mikroorganizmy v kefíre môžu zmierniť alergické reakcie na ovalbumín.
Myši, ktoré pred podaním tejto bielkoviny skonzumovali kefír, mali v krvi podstatne menej protilátok vyvolávajúcich alergiu ako kontrolná skupina zvierat bez kefíru.
V truse myší z prvej skupiny sa ďalej našli zdraviu prospešné laktobacily a bifidobaktérie, zatiaľ čo množstvo potenciálne škodlivých mikróbov, ako sú klostrídie, ktoré môžu spôsobiť otravy, výrazne poklesol.
Po týchto výsledkoch chcú vedci zistiť, ktoré látky v kefíre majú spomínané pozitívne účinky.