SME

Jazvy zostanú neželanou pamiatkou na celý život

Takmer nikomu z nás sa nepodarí prejsť životom bez úrazu či operácie, po ktorých zostáva jazva.

Ak sa skalpel hirurga podpísal na viditeľné miesto a zahojená rana pôsobí neesteticky, môže byť jazva pre človeka vážnym spoločenským hendikepom. Prečo sa niektoré jazvy zahoja hladko a nenápadne a s niektorými až bizarných tvarov si telo nevie poradiť, vysvetľuje plastický chirurg Jozef Fábry z Posonium clinic v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Hojenie pooperačných a poúrazových rán je veľmi individuálne. Výrazné rozdiely ovplyvňuje celý rad faktorov - predovšetkým vek, pohlavie, lokalita jazvy, jej hĺbka, veľkosť, možná infekcia, genetická dispozícia, imunitná výbava, nádorové ochorenie, cukrovka i lieky, ktoré človek užíva. Kto má sklon k spomínaným predispozíciám, problematickým jazvám sa neubráni," hovorí doktor Fábry. Pripomína, že u starších ľudí sa jazvy hoja pomalšie. Mladším zase hrozí oveľa vyššia tvorba väčších a hrubších jaziev, najmä v období pred pubertou a tesne po nej. "Súvisí to s biologickou aktivitou organizmu v tomto období, lebo všetky biologické deje prebiehajú búrlivejšie. Rovnako u černochov je potencia pri tvorbe hrubších jaziev oveľa vyššia, ako u belochov alebo žltej rasy. Sú však jedinci, ktorým sa každá jazva hojí nápadne, je červená, zhrubnutá a vyčnieva z reliéfu kože. Aj v miestach, kde je koža hrubá, viac namáhaná, sotva možno očakávať, že bude málo viditeľná."

SkryťVypnúť reklamu

Hojenie rany je dlhý proces

Prečo väzivo v rane bujnie a tvorí sa menej hodnotné jazvové tkanivo? Aj keď sama jazva je výsledkom normálneho fyziologického procesu hojenia rany, nepoznáme dôvod, prečo sa tak deje. Jazvy hodnotíme podľa určitých kritérií na normálne, hypertrofické a keloidné. Bežná jazva sa zahojí približne do dvoch týždňov po operácii. Po vybratí stehov je tenká a nenápadná.

Jej proces dozrievania je však dlhší a nedá sa ovplyvniť. U niekoho trvá týždne, u iného niekoľko mesiacov i viac. Počas dozrievania môže jazva hrubnúť, červenať, dvíhať sa nad úroveň okolia, tvrdnúť, môže svrbieť, páliť i bolieť. Je to normálny dej, u každého človeka je individuálny. Čím sú zmeny nápadnejšie, tým dlhšie trvá, kým jazva zmäkne, zbledne, klesne na úroveň okolia, zmení farbu z červenej cez fialovú na ružovú, až napokon na bielu. Vyzretá jazva je mäkká, pohyblivá, nie je zafixovaná na okolie, nesvrbí, nepáli, nie je bolestivá. Tak prebieha normálny dej dozrievania rany.

SkryťVypnúť reklamu

Problematické sú jazvy po popálení

Aj hypertrofická jazva prekonáva svoj vývoj, no nemá tendenciu zblednúť, klesnúť do úrovne okolia. Zväčša zostáva nad jeho okolím a navyše je hrubšia a tvrdšia. Po dozretí vybledne, zostáva však nápadnejšia. Neprekračuje však rámec operačnej či úrazovej rany.

Keloidná forma hojenia jazvy je oveľa agresívnejšia. Kým hypertrofická jazva má šancu zlepšiť sa, pri keloide je to naopak. Časom sa len zhoršuje a prekračuje rámec pôvodnej jazvy.

Forma a tvar jazvy závisí aj od operačnej techniky, spôsobu šitia, použitia šijacieho materiálu či lepidla na jazvy. Najproblematickejšie a najškaredšie sú jazvy po popálení elektrickým prúdom, poleptaní kyselinami a lúhmi. "Umenie plastického chirurga spočíva v tom, aby na jazvu, ak je to možné, vybral optimálne miesto, napríklad v mieste záhybu či ryhy. Do úvahy sa musí brať aj línia štepiteľnosti kože. Tam, kde je koža hrubá, viac namáhaná, jazva sotva bude nenápadná. Ak je rana na hrudníku, šiji, ramenách či predkolení, je náchylnejšia na zhrubnutie, než inde na tele. Chirurg pri šití musí dbať o čo najtesnejšie priblíženie okrajov jazvy s čo najmenším ťahom na pokožku. Keď kontakt okrajov jazvy nie je tesný, tiež dochádza k vytvoreniu širšej jazvy," vysvetľuje plastický chirurg.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako dôležitá je aj pooperačná starostlivosť o jazvu. Po zahojení a vybratí stehov najbližšie dva týždne jazva potrebuje pokoj, nesmie sa namáhať. Dobré je ľahko ju masírovať hydratačným krémom či špeciálnymi gélmi, ktoré dostať v lekárni. Prípravky sú obohatené o vitamím E, heparin a iné prírodné hojivé látky.

Čo so škaredou jazvou?

Trauma z nepeknej jazvy môže byť taká veľká, že sú ľudia ochotní podstúpiť chirurgickú korekciu, len aby sa jej zbavili. "Treba si uvedomiť, že žiadna jazva nezmizne úplne, zázraky sa v tomto smere nedejú. Organizmus človeka to inak nevie zariadiť. Aby jazva bola čo najmenej viditeľná a aby nesvrbela a nebolela, liečime ju najprv konzervatívne. Používame na to silikónové náplasti. Ich výhodou je, že sa prispôsobia reliéfu a rozmerom jazvy. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a tvaroch, sú prispôsobené na bežné typy jaziev a rôzne chirurgické výkony. Nesmú sa však dať na otvorené a nezahojené rany," hovorí chirurg.

SkryťVypnúť reklamu

Bežnými metódami úpravy jaziev je zbrusovanie diamantovou brúskou a laserom. Tieto techniky slúžia na korekciu nerovnomerne hrboľatej jazvy. V niektorých prípadoch pomáha aj injekciou dodať do jazvy lieky, ktoré potláčajú zápal.

Až keď nie je možné jazvu vylepšiť týmito klasickými metódami, prichádza do úvahy skalpel. K chirurgickému zákroku sa však pristupuje zväčša až vtedy, ak jazva obmedzuje pohyb, napríklad v oblasti kĺbov, tváre, oka, úst, nosa, ale aj vtedy, ak jazvy obmedzujú napríklad dýchanie či pohyb úst. Treba však zvážiť riziká, lebo nová jazva sa tiež nemusí zahojiť k spokojnosti pacienta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 279
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 774
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 893
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 825
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 6 543
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 699
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 859
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu