Tofu, čiže sójový tvaroh, je neodmysliteľnou súčasťou ázijskej kuchyne. Aj Slováci sa pomaly učia pripravovať túto zdravú a chuťovo zaujímavú potravinu. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS |
odumierať.
Pri požiari hrozí vdýchnutie množstva dymu, ktorý je nebezpečnejší ako sám oheň, pretože obsahuje málo kyslíka, ale množstvo toxických splodín z horiacich materiálov. Človek má zrýchlené a ťažké dýchanie, kašle, trpí dýchavičnosťou a páli ho v nose alebo ústach.
K otrave oxidom uhoľnatým, ktorý je plynom bez chuti a zápachu, môže dôjsť pri spätnom ťahu dymu v upchatom komíne a pri úniku motorových výfukových plynov či plynu z poškodených plynových kachieľ alebo olejovej pece. Pri vdýchnutí menšieho množstva má človek bolesti hlavy, je mu na vracanie, môže byť zmätený alebo agresívny. Pri vyššej dávke ťažko a rýchlo dýcha a jeho sa koža sfarbí do sivomodra až červena.
Priotráviť sa môžeme aj v hlbokých uzavretých priestoroch, ako sú bane, šachty, pivnice alebo studne, kde sa zhromažďuje oxid uhličitý. Spôsobuje bolesti hlavy, zmätenosť a pocit dusenia.
Nebezpečné sú aj výpary z lepidiel, čistiacich prostriedkov, petroleja, liehu a propánových bômb. Pri vdýchnutí má postihnutý tiež bolesti hlavy, je mu na vracanie a hrozí dokonca aj zástava srdca.
Aby sme pomohli, v prvom rade odstránime zdroj otravy alebo postihnutého premiestnime do bezpečia. Pri vstupe do garáže naplnenej dymom, najprv dokorán otvoríme dvere, necháme plyn uniknúť a až potom vojdeme. Pri všetkých druhoch otravy hrozia poruchy alebo strata vedomia, preto okamžite zabezpečíme príchod záchranárov. Ak je pacient pri vedomí, posadíme ho do vzpriamenej polohy a povzbudzujeme ho, aby dýchal pokojne. Ak stratil vedomie, uvoľníme dýchacie cesty a začneme s dýchaním z úst do úst, prípadne masážou srdca. Pokračujeme, až kým prídu zdravotníci. (bes)