SME

Európa pomôže onkologickým pacientom

Každú minútu stratí jedna európska rodina príbuzného, ktorý nezvládol boj s rakovinou. Onkologickí pacienti však nemajú ani zďaleka rovnaké podmienky pre liečbu. Aby sa šance vyrovnali, vznikla celoeurópska kampaň Cancer United, ktorá chce motivovať ...

Ku kvalitnej liečbe onkologických pacientov patrí aj špičková diagnostická technika. V pražskej Fakultnej nemocnici v Motole sa môžu lekári a najmä pacienti tešiť z moderného topografického prístoja využívaného v onkológii štítnej žľazy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK


Každú minútu stratí jedna európska rodina príbuzného, ktorý nezvládol boj s rakovinou. Onkologickí pacienti však nemajú ani zďaleka rovnaké podmienky pre liečbu. Aby sa šance vyrovnali, vznikla celoeurópska kampaň Cancer United, ktorá chce motivovať verejnosť k vytvoreniu národných strategických plánov. Zaujímavá bude aj finančná podpora Európskej únie. Momentálne sa monitorujú informácie o onkologických pacientoch vo všetkých 25 štátoch a organizuje kampaň milión podpisov, ktorú už podporili viaceré európske osobnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Šance sú nevyrovnané

"Nádej pacienta na vyliečenie prípadne i prežitie súvisí jednoznačne s jeho spoločenským postavením i s ekonomickou situáciou materského štátu," hovorí Rifat Atun, profesor medzinárodného zdravotníckeho manažmentu na Imperial College v Londýne. Človek s finančným zázemím alebo dobrými kontaktmi má lepší prístup ku kvalitnej liečbe než pacienti s nižším príjmom či z vidieka. Zatiaľ čo v Nórsku vynaložia na liečbu jedného pacienta v priemere 191 eur, v Poľsku je to napríklad 34 eur. Podľa profesora Atuna: "Ak nezlepšíme služby poskytované pacientom s rakovinou, bude zomierať čoraz viac ľudí. V roku 2020 by sa počet nových prípadov tohto ochorenia mal vyšplhať na 3,4 milióna."

Výzva pre laikov i lekárov

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou stratégie bude aj osveta. Každý by si mal uvedomiť dôležitosť prevencie. Mnohí ľudia však ešte stále podceňujú význam zdravého životného štýlu so správnymi stravovacími návykmi, pohybom v prírode a obmedzením stresu, alkoholu a fajčenia. Fenomén včasnej diagnózy je zase výzvou pre odborníkov. Práve onkológovia môžu svojim pacientom diagnostikovať ochorenia v prvom štádiu, keď je omnoho vyššia nádej na úplné uzdravenie. Dobrý lekár má preto jedinú cestu - skutočný záujem o človeka, celoživotné vzdelávanie a profesionálny hlad po najnovších vedeckých poznatkoch.

Inšpiráciou bol osobný zážitok

"Sama som ako pacient zažila situáciu, keď sa lekár nesprával dostatočne profesionálne," hovorí Anna Valachová, zakladateľka Nadácie pomoci pre onkologických pacientov v Nitre. "Mala som hrčku na prsníku, ale odmietol ma ako štyridsaťročnú poslať na mamografiu. Chcel čakať, ako sa situácia vyvinie, napriek tomu, že moja sestra o prsník kvôli rakovine už prišla. Vybavila som si cez známych renomovaného odborníka a o týždeň som ležala na operačnom stole." Po vybratí nádoru absolvovala inžinierka Valachová rádioterapiu a na základe špeciálnych krvných testov, ktoré odhalili dispozície na skorú recidívu, aj chemoterapiu. Inak by sa na oddelenie musela o rok vrátiť s rovnakým problémom. "Vážne ochorenie je výzva a každého musí zmeniť. Ak si zmysel situácie dostatočne neuvedomí a neprehodnotí svoje priority v živote, choroba sa môže vrátiť. Mňa k založeniu nadácie pomkla skúsenosť sestry a cieľ, aby každý pacient dostal liečbu adekvátnu svojej chorobe. Rakovina predsa nie je chrípka, z ktorej sa za týždeň vyliečite aj bez lekára iba s pomocou vitamínov a bylinkového čaju."

SkryťVypnúť reklamu

Zástupcovia nadácií a pacientskych združení zobrali výzvu Cancer United vytvoriť si čo najskôr národný onkologický plán vážne. Už v novembri zorganizujú stretnutie so zástupcami zdravotníckych zariadení, štátnych orgánov a odborníkov z oblasti onkológie, kde chcú odštartovať komplexne chápanú diskusiu o problematike rakoviny - druhy liečby, prevenciu, nároky pacientov, postoj poisťovní a farmaceutických firiem i psychologické a etické aspekty liečby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu