Vývoj systému nadviazal na výsledky vojenských projektov Spojených štátov a NASA. V civilnej nemocnici spustili prvý raz činnosť robota v roku 1999. Odvtedy jeho používanie zaviedli v nemocniciach po celom svete, no slovenskí lekári ho zatiaľ nemajú možnosť využívať. Výhody pritom poskytuje nielen operujúcim lekárom, ale najmä pacientom. Lekár nemusí robiť časovo i fyzicky náročné výkony, ktoré môžu spôsobiť jeho únavu či trasenie rúk. Pacientovi zasa zaručuje menšiu stratu krvi, jazvy po operácii zostávajú menšie, menšie je aj riziko infekcie a navyše sa skráti čas hospitalizácie. Pacient sa tak rýchlejšie uzdraví a môže sa skôr zaradiť do normálneho života. Aj keď je takáto operácia o niečo drahšia, z ekonomického hľadiska sa jej finančná náročnosť kompenzuje znížením nákladov na lieky a pobyt v nemocnici.
Da Vinci je viacramenný systém, disponuje dvoma či troma ovládacími nástrojmi a jedným ramenom, ktoré slúži na pohyb kamery. Systém funguje na princípe simulácie pohybu rúk v tele pacienta. Operujúci lekár sedí za ovládacou konzolou, ktorá môže, ale nemusí byť umiestnená priamo na operačnej sále. Vďaka stereoskopickému zobrazovaciemu kanálu vidí operačné pole trojrozmerne. Nástroje v tele pacienta pracujú podľa toho, ako chirurg za konzolou pracuje s joystickmi. Systém sa využíva vo všeobecnej chirurgii, urológii, gynekológii, kardiochirurgii a hrudnej chirurgii.
V Českej republike mal robot premiéru v novembri 2005 v Nemocnici na Homolce, používajú ho aj v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe a od jari tohto roku už aj vo Fakultnej nemocnici sv. Anny v Brne. V ČR sa za pomoci systému uskutočnilo už 341 operačných výkonov. (sita)