SME

Cukrovku pokorí len každodenná disciplína

Na Slovensku máme tristotisíc diabetikov, odborníci však tvrdia, že reálne je ich dvakrát toľko. Cukrovka, ktorá nenápadne likviduje cievy i tkanivo a je často príčinou infarktu, mozgovej porážky

Diabetici musia v prvom rade dodržiavať diétu, vytvoriť si zdravý spôsob životného štýlu a pravidelne brať lieky alebo si pichať inzulín.Diabetici musia v prvom rade dodržiavať diétu, vytvoriť si zdravý spôsob životného štýlu a pravidelne brať lieky alebo si pichať inzulín. (Zdroj: Archív)

Na Slovensku máme tristotisíc diabetikov, odborníci však tvrdia, že reálne je ich dvakrát toľko. Cukrovka, ktorá nenápadne likviduje cievy i tkanivo a je často príčinou infarktu, mozgovej porážky a ďalších zdravotných poblémov, totiž nebolí. Na odhalenie však stačí nenáročné vyšetrenie u obvodného lekára. Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila alarmujúce čísla v súvislosti s výskytom prípadov cukrovky, ktorých počet rapídne stúpa. Zatiaľ čo v roku 1985 uvádzali štatistiky 30 miliónov diabetikov na celom svete, v súčasnosti ich je asi 180 miliónov a o ďalších dvadsať rokov by sme sa mali dopracovať k 300 miliónom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo je príčinou cukrovky

Diabetes mellitus je chronické metabolické ochorenie, ktoré sa prejavuje vysokou hladinou glukózy v krvi. Dôvodom sú zničené bunky v podžalúdočnej žľaze - pankrease, ktoré by mali produkovať inzulín, takže dochádza k poruchám spracovania cukrov a zároveň je narušený metabolizmus tukov a bielkovín. Aby sa totiž glukóza ako zdroj energie dostala do vnútra bunky, potrebuje práve tento hormón.

Ak je príčinou zlyhanie imunitného systému organizmu, ide o diabet 1. typu, ktorého vznik sa nedá ovplyvniť. Nástup ochorenia je rýchly, hrozí rozvrat vnútorného prostredia a strata vedomia. Lekára preto treba vyhľadať už pri prvých príznakoch, ako je malátnosť, nadmerné pitie, časté močenie, chudnutie, bolesti brucha, vracanie a opakované infekcie. V tomto prípade si pacient musí od začiatku aplikovať inzulín injekciou.

SkryťVypnúť reklamu

Príčinou 2. typu môžu byť genetické faktory alebo životný štýl, či už obezita, zlé stravovacie návyky, prejedanie, slabá fyzická aktivita alebo stres. Jeho priebeh je pomalší a často ho stačí liečiť úpravou diéty.

Diabetes nie je špecifickým ochorením jednej sociálnej skupiny a môže prepuknúť rovnako v detstve, ako v produktívnom veku či starobe. Ochorenie nesúvisí s konzumáciou veľkého množstva sladkostí, ale obézni ľudia majú omnoho väčšiu šancu na cukrovku ochorieť.

Diabetikom hrozí infarkt

Najväčšou traumou v súvislosti s cukrovkou je negatívny vplyv tohto ochorenia na cievny systém organizmu. Sekundárnymi problémami cukrovky sú potom poškodené cievy dôležitých životných orgánov. Podľa diabetologičky Adriany Ilavskej: "Diabetikov s vážnymi komplikáciami u nás pribúda. Až 18-tisíc ľudí s cukrovkou malo srdcový infarkt, rovnaký počet mozgovú príhodu a štyrom tisícom museli amputovať nohu. Cukrovka ovplyvňuje aj kvalitu videnia a je na prvom mieste príčin slepoty. Na Slovensku žije 950 diabetikov, ktorí stratili zrak."

SkryťVypnúť reklamu

Úmrtnosť u týchto pacientov je trojnásobne vyššia a dožívajú sa v priemere o desať rokov menej ako zdravá populácia. Pravdou však zostáva, že 85 percentám diabetikov táto choroba neohrozuje život a jej vývoj môžu aktívne ovplyvňovať.

Liečba je celoživotný boj

Ak niekomu zistia cukrovku, musí sa v prvom rade s ochorením vyrovnať a pochopiť, že sa síce nedá vyliečiť, ale dá sa s ním žiť. Je však potrebná istá dávka duševnej sily a osobnej disciplíny. Pacient si musí pravidelne, aj niekoľkokrát v priebehu dňa, kontrolovať hladinu cukru v krvi a brať tabletky alebo si podkožne pichať inzulín. Klasické striekačky postupne nahrádza komfortnejšie inzulínové pero a inzulínová pumpa, ktorá podáva inzulín nepretržite v malých bonusoch. Len pri kritickom stave pacienta sa inzulín aplikuje priamo do žily.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si chce diabetik udržať čo najlepšiu kondíciu, musí dodržiavať rady lekára a prispôsobiť chorobe životný štýl. Podľa doktorky Ilavskej: "Diabetik nesmie piť alkohol, v žiadnom prípade fajčiť, mal by športovať aspoň cez víkend, prípadne sa venovať ľahkej turistike, mal by si strážiť váhu a určite nepriberať, pravidelne spať a racionálne sa stravovať." Dôležitá je nutrične vyvážená strava, dostatok zeleniny a ovocia a tiež rozloženie potravy do viacerých menších porcií počas dňa.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 284
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 033
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 080
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 908
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 895
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu