Často sa až pri vážnych zlomeninách dolných končatín alebo bedrovej kosti ukáže, že človek trpí osteoporózou. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
Strava, životný štýl a genetické predpoklady sú hlavnými príčinami vzniku ochorenia látkovej výmeny kostného tkaniva - osteoporózy, ktorou na Slovensku trpí každá tretia žena a každý šiesty muž nad 50 rokov. Medzi najrizikovejšie skupiny podľa Ivety Truskovej z Úradu verejného zdravotníctva SR patria najmä staršie populačné skupiny a ženy v klimaktériu.
"Vo fáze rastu prevažuje novotvorba kostí. Po 35. roku nastúpi odbúravanie kostí a kostná hmota ubúda," povedala Trusková. "Zvýšené odbúravanie kostného tkaniva sa navonok nemusí nijako prejaviť. Trvá to aj tri roky. Prvým prejavom osteoporózy je zlomenina aj po ľahšom úraze. Osteoporóze sa nevenuje taká pozornosť iba pre ňu samotnú, ale najmä pre komplikácie s ňou spojené. Príčiny jej vzniku bývajú rôzne."
Svoju rolu zohrávajú napríklad genetické dispozície, faktory rastu - ohrozené sú skupiny ľudí s nízkym vzrastom, chudou postavou a svetlými vlasmi či dôsledky iných ochorení. Osteoporóza vzniká aj ako následok nesprávneho životného štýlu, keď je znížený prísun vápnika, horčíka, stopových prvkov, vitamínu D a v neposlednom rade i pohybu.
Zdravá strava a pohyb
Človek, ktorý chce tomuto ochoreniu predísť, by sa mal zdravo stravovať, nejesť tučné mäso, ale skôr veľa zeleniny a ovocia a dostatočne sa pohybovať. Obmedziť by mal kávu, fajčenie a alkohol. Príjem vápnika by sa mal pohybovať okolo 800 miligramov na deň, kým tehotné, dojčiace ženy a dospievajúca populácia by mali spotrebovať približne dvojnásobok. Jedálnemu lístku musí dominovať vyvážená pestrá strava, ako napríklad štvrť až pol litra mlieka denne, mliečne výrobky, dva až trikrát týždenne ryby a rovnako často ovocie, zelenina, sója a strukoviny. Okrem toho musí mať človek dostatok pohybu a denne prejsť aspoň jeden až dva kilometre.
Sociálne aspekty ochorenia
Podľa Kornélie Štepíkovej z Osteocentra pre pacienta predstavuje osteoporóza vážny sociálno-ekonomický problém, ktorý zaťažuje jeho rodinu aj spoločnosť. "Je odkázaný na pomoc druhých a je to aj finančná záťaž. Liečba je veľmi nákladná." Osteoporózou vo svete trpí každá tretia žena a každý ôsmy muž nad 50 rokov. Kým ženy majú fraktúru krčka stehennej kosti častejšie ako rakovinu krčka maternice, muži utrpia toto zranenie častejšie ako rakovinu prostaty. Na následky zhoršeného zdravotného stavu po zlomenine umiera 20 percent ľudí, 40 percent má obmedzenú mobilitu a z 25 percent sa stanú invalidi. Iba v Európskej únii ročne takto zomrie asi 150-tisíc ľudí. Počet fraktúr stehennej kosti sa pritom podľa Štepíkovej v priebehu nasledujúcich 20 rokov strojnásobí. "Kým v minulosti sa osteoporóza považovala za prirodzený priebeh starnutia, dnes sa chápe už ako choroba," uzavrela.
V Európskej únii si v súvislosti s ochorením každých 30 sekúnd niekto zlomí kosť. Ročné náklady spojené s hospitalizáciou pacientov s "osteo zlomeninami" predstavujú asi 4,5 miliardy eur. (sita)