m môže byť strata zraku. Postihnutý cíti intenzívnu bolesť a nie je schopný začervenané slziace oko, okolo ktorého vzniká opuch, otvoriť. Pôvod zranenia nám prezradí chemická látka alebo nádoba vyskytujúca sa v bezprostrednej blízkosti.
Prvým cieľom je vypláchnuť si oko v snahe zriediť a rozptýliť nebezpečnú zlúčeninu. Ak je to možné, použijeme jednorazové rukavice, aby sme vylúčili vlastné zranenie chemikáliou. Hlavu zraneného človeka podržíme 10 až 15 minút pod jemným prúdom tečúcej vody, prípadne môžeme na poranené oko liať vodu z pohára. Vtedy však pod hlavu dáme misku, do ktorej zachytíme odtekajúcu vodu. Ak sa oko stiahne, opatrne ho prstami otvoríme, aby bola použitá voda účinná. Snažíme sa vypláchnuť čo najviac škodlivín. Zároveň postihnutému nedovolíme dotýkať sa poraneného oka alebo vyberať si násilím kontaktné šošovky. Po celý čas dávame pozor, aby vyplavujúca chemikália nezasiahla zdravé oko. Potom na zranené oko priložíme sterilný očný vankúšik alebo poskladanú čistú látku a zľahka previažeme.
Samozrejme, čo najrýchlejšie zabezpečíme prevoz do nemocnice. Ak je to možné, informujeme lekára o zložení chemikálie, ktorá zranenie spôsobila. (bes)