Fenikel je zelenina so zaujímavou anízovou príchuťou, ktorá pomáha pri tráviacich problémoch i pri kašli. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV |
Pôvodne sa fenikel pestoval len v Grécku, dnes sa dováža aj z Talianska, Holandska a Nemecka. Hoci má nízku kalorickú hodnotu, patrí medzi najsýtejšie druhy zeleniny. V prvom rade je to známy tradičný prostriedok na zlepšenie trávenia, účinne uvoľňuje zastavené vetry a pomáha pri plynatosti. Pridáva sa preto do liekov, ale i dojčeneckých čajov. Z feniklového oleja sa dokonca vyrába sirup proti kašľu, pretože uľahčuje vykašliavanie. Semená pomáhajú pri kolike a zmierňujú žalúdočné kŕče. Už v prvej polovici minulého storočia sa potvrdila prítomnosť estrogénu v semenách, listoch i stonke a konzumáciou feniklu si ženy upravovali problémy pri menštruácii alebo v klimaktériu. Táto zelenina je cenná aj pre prítomnosť draslíka, ktorý reguluje vysoký krvný tlak. Dvestogramová porcia predstavuje asi 30 percent dennej potreby tohto minerálu. Dodá nám ho aj polievková lyžica feniklových semien, ktoré sa však nesmú konzumovať počas tehotenstva, aby nevyvolali kontrakcie maternice.
Nakrájaný na tenké pásiky je fenikel vhodný na šaláty, počas spracovania ho však treba pokvapkať citrónovou šťavou, aby nezhnedol. Pri tepelnej úprave varíme ošúpané cibule vo vode s kvapkou oleja 20 minút na miernom ohni a podávame ako prílohu k zelenine a rybám. Fenikel je vhodný aj do mäsových a zeleninových plniek a koreniť ním môžeme omáčky, syrové jedlá a bylinkové maslo.
K najchutnejším odrodám patrí florentský fenikel. Vyberáme hrubšie hodnotnejšie cibuľky a skladujeme ich v chladničke maximálne tri dni. Fenikel má sladkastú anízovú príchuť a môžeme ho jesť varený i surový. Pre zvýšenie chuti semená asi minútu zohrievame v naolejovanej panvici a potom rozdrvíme. (bes)