SME

Hmotnostné extrémy, ktoré likvidujú naše telo

Ľudia sú nepolepšiteľní. Napriek hore informácií o správnej životospráve, ktoré vypadávajú takmer z každého časopisu, robia základné chyby a dostávajú sa do hmotnostných kategórií, ktoré nielen že nezodpovedajú predstavám o kráse,

Ľudia sú nepolepšiteľní. Napriek hore informácií o správnej životospráve, ktoré vypadávajú takmer z každého časopisu, robia základné chyby a dostávajú sa do hmotnostných kategórií, ktoré nielen že nezodpovedajú predstavám o kráse, ale úspešne likvidujú zdravie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Vo výnimočných prípadoch človek svoju hmotnosť ovplyvniť nemôže. Niekto napriek výdatnej strave nepriberie ani deko. Dôvodom je hyperfunkcia štítnej žľazy, keď metabolizmus pracuje na plné obrátky a organizmus si nevytvára žiadne zásoby," hovorí Alžbeta Bederová, vedúca poradne zdravia pri Regionálnom úrade verejného zdravia v Bratislave. Na druhej strane niektoré choroby, ako napríklad cukrovka, môžu zapríčiniť hmotnostný prírastok napriek tomu, že pacient sa stravuje striedmo. Vo väčšine prípadov si však človek za svoju obezitu alebo naopak vychrtnutosť môže sám.

SkryťVypnúť reklamu

Tučný už dávno neznamená zdravý

V minulosti sa hojnosť ako kritérium spokojného života spájala automaticky s nadváhou. "Nosíme v sebe dedičstvo minulosti ešte z čias vojen a hladomorov, keď väčšiu šancu na prežitie mali tučnejší," hovorí doktorka Bederová. Dnes už samozrejme neplatí, že plnoštíhly, objemný či zavalitý, a preto tvor nasýtený je automaticky aj zdravý. Skôr naopak. Obezita spôsobujúca mnohé zdravotné problémy sa stala fenoménom 20. storočia a v súčasnosti štatisticky valcuje opačný problém tejto planéty - podvýživu. Zatiaľ čo Svetová zdravotnícka organizácia registruje 600 miliónov trvalo hladujúcich ľudí, nadváhou trpí celá miliarda, z čoho je až 300 miliónov obéznych.

Dôvody sú notoricky známe. Vo vyspelých krajinách žijú ľudia v pohodlí, z pohľadu rozvojovej časti sveta až luxusne. Málo sa pohybujú, sedia pred televízorom, videom, počítačom a internetom, a majú absolútne nesprávne stravovacie návyky. Jedia priveľké porcie, chladničku prepĺňajú mastnými mäsami, údeninami, smotanovými maškrtami alebo tučnými syrmi. Niekto si prejedaním rieši komplikované rodinné vzťahy alebo depresie.

SkryťVypnúť reklamu

Obézne deti trpia celý život

Väčšina ľudí chápe nadváhu najmä ako estetický problém, zvlášť v prípade žien či mladých dievčat. Obezitu však sprevádza množstvo zdravotných problémov. Už u detí prináša nadváha viacero rizík.

"Pod záťažou nadbytočných kíl sa organizmus obéznych detí rýchlo unaví a opotrebuje. Časom sa extrémna obezita prejaví tukovou degeneráciou srdca a jeho zvýšenou prácou a zároveň zníženou kapacitou pľúc, takže dieťaťu nestačí dych ani na jednoduchý pohyb, napríklad beh alebo chôdzu po schodoch," vysvetľuje odborníčka na výživu. A keďže až takmer 80 pecent malých pacientov sa obezity nezbaví ani neskôr, v dospelosti ich ohrozujú mnohé ďalšie zdravotné ťažkosti.

Zvýšená hladina kyseliny močovej môže spôsobiť dnu, ktorá sa niekedy končí i amputáciou končatiny. Vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu a tukových látok v krvi ničí kardiovaskulárny systém, preto majú tuční ľudia často infarkt myokardu a mozgovú porážku. Štýl stravovania môže odštartovať cukrovku druhého typu, pri ktorej hrozí zlyhanie obličiek, ischemická choroba srdca, strata zraku, náhla cievna príhoda či diabetická noha. Títo ľudia majú sklon k stukovateniu pečene a zhoršeniu jej funkčnosti, k problémom s tráviacim systémom a žlčníkovým komplikáciám, k trombózam a nádorovým ochoreniam. Kilogramy navyše, na ktoré nebola stavba tela pripravená, spôsobujú degeneratívne zmeny na kĺboch, postihnutie chrbtice a tiež kŕčové žily, a skracujú dĺžku života. Obézni ľudia mávajú neraz ekzémy či iné zmeny na koži a trpia depresiami. Ženy, ktoré sa napriek mnohým pokusom nedokážu kilogramov navyše zbaviť, trápia aj poruchy meštruačného cyklu a častejšie majú komplikácie v tehotenstve a pri pôrode ako štíhle mamičky.

SkryťVypnúť reklamu

Modelky ako negatívna inšpirácia

Naša doba je plná rozporov. Reklama a plné pulty nám podsúvajú množstvo neodolateľných pochúťok, a tvorcovia svetovej módy sa nechcú vzdať idolu superštíhlej ženy. Najskôr si len uľahčujú prácu, lebo postavy bez oblín sa obliekajú jednoduchšie, ich nedostatok invencie má však katastrofálne následky. Vzor vychudnutej modelky odštartoval pandémiu anorexie.

Začína sa to nenápadne, žena alebo dievča odmieta veľké porcie, neskôr úplne vynecháva hlavné jedlá, uprednostňuje nízkoenergetické potraviny a orientuje sa na zeleninu a ovocie. Panický strach z obezity a odmietanie akejkoľvek potravy vedie často k radikálnemu úbytku váhy, ktorý sa neraz končí fatálne - smrťou.

Ako pri bulímii aj v tomto prípade ide o psychogénnu poruchu, ktorú často nestačí liečiť ambulantne. Podľa doktorky Béderovej: "Navonok sú mnohé pacientky hyperaktívne, ich postoje a prejavy sú však neprimerané až patologické. Majú často narušené vzťahy so svojím okolím."

Tiché utrpenie anorektičiek

Pri nepravidelnom príjme potravy dievčatá trpia zápchou, sú dehydrované, majú nízky krvný tlak, spomalenú činnosť srdca, časté závraty až kolapsy, sklon k zvýšenému ochlpeniu a poruchy menštruačného cyklu, prípadne úplne strácajú menštruáciu. Majú problém otehotnieť, čo mimochodom platí aj pre vegánky, ktoré tiež nemajú dostatok látok potrebných na tvorbu hormónov.

Pacientkam s anorexiou sa degeneruje aj žalúdočná sliznica, ktorá nemá čo spracúvať. To spôsobuje problémy pri liečbe a snahe naučiť sa znovu pravidelne jesť. Vďaka dlhodobému odmietaniu potravín ako podstatného zdroja vitamínov, minerálov, tukov či bielkovín, im chýba základný materiál na tvorbu buniek, redukuje sa ich svalová hmota, rednú kosti a zaostávajú aj mentálne, pretože im chýbajú kvalitné bielkoviny a aminokyseliny ako základ funkčnosti neurologického systému. To všetko vedie až k celkovému rozvratu vnútorného prostredia organizmu anorektičky.

Aj keď sa za pomoci rodiny a lekárov vylieči, kontrolovať štýl stravovania si bude musieť po celý život, aby zase neskĺzla do tohto extrému.

Bulimička si pestuje výčitky pre každé sústo

Pred tridsiatimi rokmi putoval medzi dievčatami kultový román Údolie bábik z amerického prostredia, kde sa hlavné hrdinky na toalete pravidelne pomocou pierka v krku zbavovali práve zjedenej stravy a kokteilov a udržiavali si tak štíhlu postavu aj za cenu poškodzovania zdravia. Dnes už bulímiu pomenovať vieme a navyše nie je špecialitou spoza mora, trpia ňou aj slovenské dievčatá.

Táto psychogénna porucha prijímania stravy je charakteristická obdobiami nekontrolovateľného jedenia extrémneho množstva potravín, ktoré vystriedajú výčitky svedomia a extrémne zásahy do organizmu. Pacientka si vedome vyvolá vracanie a navyše užije preháňadlá a lieky na odvodnenie. Často sa núti do intenzívneho fyzického výkonu, aby nepribrala, ale neštandardné správanie tvrdošijne zapiera a lekára odmieta navštíviť. "Hnačkami a nadmerným odvodnením organizmu stráca vzácne minerály, najmä draslík, čo sa prejaví pocitom slabosti a kŕčovitými stavmi," vysvetľuje doktorka Béderová. "Pri opakovanom vracaní môže žalúdočná šťava spôsobiť zápal pažeráka a defekty na zubnej sklovine." Pacientky bývajú unavené, majú časté bolesti brucha, vypadávajú im vlasy, opúchajú nohy. (bes)

Zdravotné riziká obezity

* vysoký krvný tlak

* namáhané srdce obalené tukom

* ateroskleróza - degenerácia cievneho systému

* trombóza, možný infarkt myokardu

* zlyhanie obličiek ako dôsledok cukrovky

* diabetická noha pri diabete

* ťažkosti s ventiláciou pľúc

* problémy s dýchaním pre postihnutie bránice

* žlčníkové koliky

* problémy pri menštruácii a v tehotenstve

* nádorové ochorenia prostaty, prsníkov, krčka maternice a konečníka

* preťažený pohybový aparát - degenerácia kĺbov a chrbtice, osteoartróza

Zdravotné riziká anorexie

* poruchy spánku

* časté zmeny nálad, depresie

* pocity úzkosti vďaka nízkej hladine cukrov

* vypadávanie vlasov

* defekty na zubnej sklovine pri pravidelnom vracaní

* nadmerné ochlpenie na celom tele

* málokrvnosť

* nízky tlak krvi, závraty

* degenerácia sliznice žalúdka

* poškodenie obličiek a pečene vďaka užívaniu preháňadiel

* znížená funkcia čriev, častá zápcha

* bolesti brucha

* strata vápnika a rednutie kostí

* úbytok svalovej hmoty

* poruchy menštruačného cyklu

* strata telesného tuku a tým tonusu pokožky

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 18 357
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 936
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 958
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 462
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 431
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 944
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu