Špargľa pôsobí čiastočne ako sedatívum, preto je dobré jesť ju aj pri bolestiach v súvislosti s chorobami tráviaceho systému a reumou. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV |
vania moču, keď sa pri užívaní niektorých liekov hromadia v organizme tekutiny. Pomáha pri bolestiach v súvislosti s chorobami tráviaceho charakteru, ale i pri reume či artritíde. A dokonca pre sedatívne účinky je vhodné ju pravidelne jesť aj pri liečbe koliky a búšení srdca. Pozitívne účinky má aj pre ľudí trpiacich dnou, pretože má vysoký obsah purínov, ktoré môžu zvýšiť hladinu kyseliny močovej.
Špargľu môžeme jesť neobmedzene, lepšia je však tepelne upravená čerstvá zelenina. Konzervovaná má vysoký obsah soli, ktorá jej účinky eliminuje.
Pred spracovaním treba odstrániť hnedé a drevnaté časti. Špargľu radšej varíme v užšom a vyššom hrnci postojačky, pretože končeky sa uvaria skôr ako dlhé časti. Často dostať kúpiť hrubšie biele výhonky, ktoré sa varia o niečo dlhšie. Domäkka uvarené sú výbornou, ľahko stráviteľnou pochúťkou. Stačí ich naservírovať na tanier, posypať parmezánom a nastrúhaným muškátovým orechom. (bes)