Americkí vedci počas piatich rokov opakovane vyšetrovali u 858 mužov nad 40 rokov hladinu testosterónu v krvi. Stabilne nízky zistili u 19 percent, striedavo nízky a normálny malo 28 percent a opakovane normálny 53 percent mužov. Úmrtnosť v skupine s nízkym testosterónom bola 35 percent, v skupine so striedavo nízkym a normálnym 25 percent a v skupine s normálnou hladinou hormónu 20 percent.
Slovenskí odborníci v minulosti používali pre mužov testosterónové lieky, ktoré však boli rizikové z hľadiska možného poškodenia pečene. "Muži neradi berú denne hormonálne tabletky, preto sme ich od leta tohto roku nahradili neškodnými testosterónovými injekciami, ktoré stačí aplikovať raz za dva až tri mesiace. A pacienti si ich chvália," povedal podpredseda Slovenskej sexuologickej spoločnosti Ivan Kubiš.
U niektorých mužov začína klesať hladina testosterónu, od ktorej závisí sexuálna túžba, už od tridsiateho roku života. Príznaky andropauzy, teda "mužského prechodu" spojeného s poklesom hormónov, negatívne ovplyvňujú kvalitu života oboch partnerov i sociálnych vzťahov a znižujú výkonnosť mužov v práci, lebo im ubúda fyzická a psychická kondícia. Pokles hormónov v andropauze mení zdatného, optimisticky naladeného, pozitívne mysliaceho muža na slabo výkonného, pesimistického a depresívneho človeka. "Charakteristickým znakom je zníženie sexuálnej túžby a porucha erektivity. Muži sú dlhodobo vyčerpaní, podráždení, menej prispôsobiví na meniace sa situácie. Utlmujú spoločenské kontakty, častejšie ostávajú doma, strácajú záujem o najbližšie okolie, uzatvárajú sa do seba. Zvyčajne majú pocity, že ich nikto nechápe a sú vzťahovační. Ubúda im svalová hmota a pribúda tukové tkanivo, jednoducho priberajú," vysvetlil doktor Kubiš. (tasr)