Výtvarník a publicista FERO GULDAN je momentálne aj murárom, tesárom a architektom. Pred časom si povedal, že panelákového bývania má plné zuby. Rozhodol sa opustiť ruch veľkomesta a stavia si strechu nad hlavou na úpätí Malých Karpát.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
FOTO - PETER PROCHÁZKA
1) Čo pre vás znamená miesto, ktoré nazývate svojím domom (bytom)?
„Tam, kde sa môžem dosýta vyspať, ísť na WC hneď, ako treba a kde môžem nechať rozložené rozpracované veci dozajtra, bez rizika, že na ďalší deň bude všetko inak.“
„Osobne to beriem ako dobrodružstvo - za študentských čias som bol pol roka závozníkom. Najradšej však sťahujem priateľov. Mám to úplne bez stresu, na rozdiel od nich.“
5) Aké zariadenie v byte uprednostňujete?
„Recyklované. Z otvorených zdrojov. O to menej treba zarobiť: stavebný bazár (okná, dvere, radiátory), od známych a po zosnulých (gauče, váľandy, skrinky, koberce, svietidlá, paplóny), z prebytkov v príbytkoch príbuzných (chladničky, mrazničky, písacie stroje, počítače, fotoaparáty, TV, sporáky, vodovodné batérie, obuv do záhrady), od susedov (lepenky, oplotenia, spoločenské saká, výborné víno).“
6) Aký máte vzťah k upratovaniu a zveľaďovaniu svojho príbytku?
„Ako na vojne, alebo v ateliéri. Keď sa to nahromadí, že sa nedá pohnúť, preladím myseľ na účelnosť a urobím, čo sa dá. Naposledy sa mi podarilo umyť okná v pracovni a zavesiť normálne záclony. Dovtedy boli sklá zastriekané ručnou omietačkou, podobne ako skleníky v lete, aby tam príliš nepražilo slnko.“
7) Do akej miery vnímate okolie, v ktorom sa váš dom (byt) nachádza?
„Nikde, kde som doteraz býval, nebol výhľad do krajiny. Buď na susedov slepý múr, alebo do okien iného paneláka. Teraz vidím spod hory sto kilometrov pred seba, pod neustále sa meniacimi oblakmi. Je to oslobodzujúce.“
8) Cítite potrebu spríjemniť si prostredie vo vašom dome (byte)? Ako?
„Tepelná pohoda v snehom zaviatom „domčeku - soche“ úplne stačí. Pravdaže, spolu s výhľadom.“
9) Čo robíte pre skrášlenie prostredia mimo vášho obydlia?
„Občas postavím v meste kameň (nenarodeným deťom pred Modrým kostolíkom, Karlovi Krylovi na Námestí slobody) alebo na cintoríne (na židovskom - náhrobník spisovateľovi Jurajovi Špitzerovi), inokedy vyložím mozaiku na fasádu (Starožitnosti vedľa Reduty, dom na Dunajskej 3 pred hodinami starého Prioru).“