
FOTO – ARCHÍV, KRESBA – PETER BOSŇÁK
Jarné práce nás súria podstatne rýchlejším tempom ako jesenný zber a príprava pôdy na odpočinok. Pritom sme odkázaní na to, kedy obschne pôda, aby sme nenarobili jej utlačením škody. Preto je dobré použiť pomôcky, ktorými rozložíme hmotnosť na väčšiu plochu a ani sa v mäkkej pôde nezablatíme.
Pevný drevený chodník urobíme z líšt širokých asi šesť centimetrov dva a pol až tri centimetre hrubých a dlhých dva až dva a pol metra. Tie zo spodnej strany spojíme rovnakými lištami tak, aby aj medzery medzi nimi boli šesťcentimetrové. Chodník by mal byť ľahký, preto použijeme smrekové drevo a najlepšie sa v záhradke pracuje s dvoma chodníkmi naraz, môžeme si ich posúvať podľa šírky záhonu.
Rolovací drevený chodník je spratnejší a manipulácia s ním jednoduchšia. Vyrobíme ho z trvácnejšieho tvrdšieho dreva (C), dosky by mali byť tridsať centimetrov dlhé, sedem až desať centimetrov široké a dva a pol centimetra hrubé. Na oboch okrajoch ich prevŕtame po celej šírke podľa nákresu (A). Cez otvory prevlečieme oceľové lanko (B), uzlom (D) ho zafixujeme za doskou a navlečieme naň dvojcentimetrovú plastovú hadičku (E). Urobíme ďalší uzol tak, aby nasledujúca doska, cez ktorú navlečieme lanko bola od susednej vzdialená asi tri centimetre. Takto urobíme chodník dlhý približne dva metre. Po práci ho zrolujeme a pri práci v záhone použijeme tiež radšej dva, ktoré si prekladáme podľa potreby. (ľš)