Ak vás oči svrbia, pália, štípu alebo nadmerne slzia a sú citlivé na svetlo či prievan, pravdepodobne s problémom suchého oka. Ešte pred návštevou lekárne, kde vám ponúknu bežné prostriedky na odstránenie problému, by ste mali radšej zájsť k odborníkovi. Lekár presne určí aktuálny stav zraku a zistí, či náhodou nemáte porušenú štruktúru slzného filmu. Ak sa totiž syndróm suchého oka nelieči, môže v krajnom prípade viesť k výraznému zhoršeniu
zraku, prípadne oslepnutiu. Toto chronické ochorenie sa v prvom štádiu prejavuje nenápadne - pocitom cudzieho telesa alebo piesku v oku. Neskôr sa môže pridať sčervenanie oka, zápaly rohovky a spojovky.
Pacienti problém bagatelizujú
"Každý piaty pacient, ktorý navštívi očnú ambulanciu, trpí práve týmto problémom. Mnohí však k špecialistovi vôbec neprídu," hovorí Oľga Fischerová, primárka očného oddelenia DFNsP na bratislavských Kramároch. Odborníci v poslednom období prehodnotili riešenie problému suchého oka výhradne umelými slzami, čiže používaním prípravkov nahrádzajúcich slznú tekutinu. U 80 percent pacientov je totiž podstatou problému narušenie lipidovej čiže tukovej vrstvy očného filmu, keď sa slzná tekutina vylučuje rýchlejšie.
"Tenká tuková vrstva ohraničuje slznú tekutinu od vonkajšieho prostredia, zabezpečuje jej rovnomerné rozloženie po povrchu celého oka a bráni vodnej vrstve sa vyparovať. Skladá sa z tukových molekúl, ktoré sa nachádzajú v chrupavke horného a dolného viečka a ktoré sa uvoľňujú cez malé otvory pri každom žmurknutí," vysvetľuje očná lekárka. Narušenie lipidovej vrstvy zapríčiní chybná funkcia meibomských žliaz.
Čo sa potom v oku vlastne deje? Pri zmene pôvodnej štruktúry slzného filmu nemajú rohovka ani spojovka dostatočnú vlhkosť, pretože sa vyparí takmer o sto percent slznej tekutiny viac ako pri zdravom oku. Citlivé tkanivové vrstvy oka sa potom trú o očné viečka bez zvlhčenia a po čase sa ich povrch ničí, takže vznikajú poruchy videnia.
Faktory, ktoré očiam neprajú
Naším štýlom života si zdravie likvidujeme často, oči nie sú výnimkou. Nesvedčí im práca pri počítači, pravidelné niekoľkohodinové sledovanie televíznej obrazovky či šoférovanie, všetko činnosti, pri ktorých zriedkavo žmurkáme, čím sa oko prirodzene nezvlhčuje. Nepriaznivo na ne vplýva prievan, zlý pitný režim a pobyt v lietadle či v klimatizovaných, alebo prašných a zafajčených priestoroch. No niektoré negatívne faktory vylúčiť nemôžeme. Syndróm suchého oka sa vyskytuje priamo úmerne s pribúdajúcim vekom, môže potrápiť ženy v tehotenstve alebo období menopauzy. K porušeniu lipidovej vrstvy očného filmu môže dôjsť aj vďaka užívaniu hormonálnej antikoncepcie alebo pri problémoch so štítnou žľazou a cukrovkou, pri nosení kontaktných šošoviek či po laserovom zákroku oka.
Ako si poradíme so syndrómom suchého oka
- vetrajme často miestnosť, využívajme zvlhčovače v interiéri
- častejšie sa prechádzajme na čerstvom vzduchu
- pravidelne žmurkajme, pri práci s počítačom frekvenciu ešte zvýšme
- prijímajme dostatok tekutín na zvlhčenie vnútorného prostredia
- vyhýbajme sa prievanu, pri jazde autom nenasmerujme ventiláciu do očí
- nefajčime a vyhýbajme sa zafajčenému prostrediu
- pri používaní kontaktných šošoviek ich pravidelne zvlhčujme
- pri akýchkoľvek problémoch navštívme očného lekára.