SME

Súčasťou úspešnej liečby rakoviny je psychika

Každý rok na svete ochorie na malígny lymfóm 350-tisíc ľudí. Na Slovensku pribudne pravidelne asi 510 nových prípadov s touto diagnózou.

Včasná diagnostika a kvalitná liečba sú základnými predpokladmi úspešnej liečby onkologických ochorení, vrátane rakoviny lymfatického systému.ILUSTRAČNÉVčasná diagnostika a kvalitná liečba sú základnými predpokladmi úspešnej liečby onkologických ochorení, vrátane rakoviny lymfatického systému.ILUSTRAČNÉ (Zdroj: ČTK)

Pre každého z nich sa po jej stanovení začne kolotoč vyšetrení, chemoterapie i ďalších liečebných metód. Okrem profesionálnej pomoci je veľmi dôležitý aj fakt, ako sa s novou situáciou dokáže človek vyrovnať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je lymfóm

Lymfatický systém je dôležitou súčasťou imunitného systému a tvorí ho komplex siete orgánov - lymfatické uzliny, kostná dreň a slezina. Pri zhubnom nádore zbujnejú bunky, ktoré tvoria lymfatické tkanivo. Jedným z prvých príznakov rakoviny je zväčšená uzlina v podobe nebolestivej, na dotyk pružnej hrčky, najmä na krku, v podpazuší a v slabinách, ale aj na iných častiach tela. Vďaka lymfe, tekutine s obsahom živín, odpadových látok a bielych krviniek, ktorá prúdi celým systémom, sa rakovina šíri aj na ďalšie orgány.

SkryťVypnúť reklamu

Zhubné nádory lymfatického systému, ktoré sa vyskytujú vo všetkých vekových kategóriách, ale viac u mužov ako u žien, patria do skupiny relatívne úspešne liečených onkologických ochorení, pretože dobre reagujú na rádioterapiu, chemoterapiu či imunoterapiu. V niektorých prípadoch sa obnova kostnej drene, poškodenej náročnými liečebnými postupmi, rieši transplantáciou krvotvorných buniek.

Podstatná je kvalitná informácia

"Keď pred pár rokmi lekári zistili, že mám zhubný melanóm, nevedela som o tomto ochorení takmer nič. Problémom vôbec bolo zohnať dostatok informácií. Podarilo sa mi to len vďaka známym. Keď som sa zoznámila s chorobou, pre ktorú je charakteristické aj vysoké percento úspešnej liečby, situáciu som zvládala lepšie. Preto som napokon s ďalšími vyliečenými vytvorili občianske združenie Lymfoma," hovorí jeho predsedníčka Zuzana Truplová.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom združenia je, aby pacienti dostali najnovšie informácie o ochorení aj možnostiach liečby, aby presne vedeli, čo ich čaká. Dobre informovaný pacient má menej stresu a duševne lepšie zvládne novú, neľahkú životnú situáciu. Od tohto roku je k dispozícii aj webová stránka (www.lymfom.sk), ktorej čerstvou súčasťou je chat. Na ňom si môžu súčasní i bývalí pacienti vymieňať skúsenosti.

Okrem chemoterapie prvok nádeje

Aby sa pacient vyliečil, musí mať k dispozícii tri základné podmienky. Kvalitného lekára, ktorý s ním otvorene hovorí o chorobe a liečebných postupoch, blízkych ľudí, ktorí ho v ťažkých chvíľach podporujú, a silu, ktorá je podstatným motorom na vyliečenie. Práve tá však mnohým chýba. Zaskočení informáciou o zákernej chorobe, zmenou životného štýlu, stratou práce a pobytom v nemocnici plnej chorých ľudí, často strácajú nádej.

SkryťVypnúť reklamu

Snaha podporiť ľudí v takej ťažkej situácii a ubezpečiť ich, že nie sú sami, sa stala základom medzinárodného projektu Opäť môžem snívať.

Spoločnosť Roche, ktorá projekt podporuje v mnohých krajinách sveta, zorganizovala jeho slovenskú verziu v spolupráci s OZ Lymfoma. Ide vlastne o súťaž príbehov pacientov, ktorým pomohli v liečbe aj ich sny. Víťazi, autori tých najpodnetnejších, si ich môžu splniť vďaka stotisícovým grantom.

Opäť môžu snívať

Cyklista a spevák. Jeden zrelý muž a druhý mladík na začiatku cesty. Vyrozprávali svoj príbeh a už v najbližších mesiacoch si môžu uskutočniť sen.

Karolovi Kantekovi z Modry zistili rakovinu lymfatických uzlín pred siedmimi rokmi. Už mal metastázy aj na pľúcach a na žalúdku. Vraj beznádejný prípad, hovorili. Tvrdá liečba trvala takmer rok. V päťdesiatke sa musel zmieriť so stratou zamestnania, s ostatným sa popasoval. Aj pomocou ľudských tabletiek, ako sám hovorí. "Raz som utrápený pred ambulanciou čakal na niektoré z vyšetrení a vedľa mňa sedel mladý muž. Mal rovnakú diagnózu, tak som si povzdychol, čo nás oboch ešte čaká. On však optimisticky vyhlásil, že je už vyliečený a chodí len na kontrolné vyšetrenia. Okamžite som ho, inšpirovaný pozitívnou informáciou, vyspovedal a povedal si, že keď to dokázal on, dokážem to aj ja." Dnes si chystá výstroj na amatérsku etapu cyklistických pretekov Tour de France. Zaujal ho osud profesionálneho cyklistu Lancea Amstronga, ktorý po prekonaní rakoviny semenníkov dosiahol úžasné športové úspechy, a on sám chce svojím výkonom vliať nádej aj iným pacientom. Takmer dvestokilometrová trasa cez päť pyrenejských kopcov určite preverí sily bývalého majstra republiky vo vodnom póle.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Dula ako nádejný juniorský reprezentant v hokeji práve študoval v USA, keď mu ako 17-ročnému zistili Hodgkinov lymfóm. Liečil sa za morom i doma a počas dlhého pobytu v nemocnici sa spriatelil s gitarou. Mladý rebelant bojoval s chorobou piesňami Honzu Nedvěda i vlastnými. Po vyliečení ich ponúkol aj ostatným a zabodoval - so svojím songom sa ocitol na treťom mieste v celosvetovom rebríčku hranosti v country rádiách. Jeho sen má podobu cesty do amerického Nashvillu, kde začínali mnohé legendy country hudby a kde by si chcel zaspievať aj on sám.

Posúvajú nádej ďalejAk prekonáte chorobu, ktorá sa v povedomí väčšiny spája s koncom, svoj život prehodnotíte a zmeníte rebríček priorít. To tvrdí väčšina vyliečených. Niektorí však posúvajú svoje túžby za hranice vlastných snov. Lea Gallová z Košíc, ktorá sa z lymfómu liečila pred dvadsiatimi rokmi, má obrovské skúsenosti so správnym stravovaním a zdravým pohybom. Je presvedčená, že jedlo vo veľkej miere dokáže ovplyvniť náš zdravotný stav i v priebehu absolvovania náročnej liečby. Preto by sa rada v cykle seminárov chcela podeliť so svojimi znalosťami z oblasti zdravovedy. Onkologickým pacientom, ale aj tým ostatným, bude môcť poradiť vďaka prvenstvu v súťaži spoločnosti Roche.

SkryťVypnúť reklamu

Maroš Baranec je sympatický a skromný mladý muž, ktorého sen dojal odbornú porotu tak, že sa rozhodla udeliť jeden špeciálny grant navyše. Pred piatimi rokmi mu, vtedy ešte ako 17-ročnému gymnazistovi, diagnostikovali vážne ochorenie. "Keď mi to lekárka oznámila, odišiel som do izby, schoval sa pod paplón a aj som si poplakal. Potom už nie. Chcel som vyzdravieť a veril som tomu. Pomáhala mi rodina, priatelia zo školy i triedna, ktorá mi nosila materiály a vybavovala termíny skúšok u profesorov, takže som školu dokončil." A tešila ho aj prítomnosť detí na oddelení, kde ležal. Boli spontánne, niekedy aj veselé, netušili, ako vážne sú choré. Maroš teraz chodí raz za pol roka na kontrolné vyšetrenia a nikdy sa nezabudne zastaviť na detskom onkologickom oddelení fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. Niekedy deťom donesie knihy od starkej, ktorá má kníhkupectvo, inokedy pozbiera priania napísané na lístku. Aby mohol asi dvadsiatke malých pacientov splniť ich typicky detské túžby - bábiku, auto či MP prehrávač. Ako sám povedal: "...aby aj títo malí ľudkovia vedeli, že sny sa plnia!"

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 488
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 130
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 966
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 525
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 034
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 938
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 552
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu