SME

Lepšie je človeku povedať pravdu o chorobe

Aj keď podstatná je kvalitná liečba na špecializovanom pracovisku, odborníci už dávno tvrdia, že pomáha i psychika. Rovnaký názor má MUDr. Viera Satinská, ktorá sa ako psychiatrička zaoberá aj psychologickou stránkou liečby onkologických ochorení.

Pre deti, ktoré zápasia s rakovinou, sú dôležité pozitívne prvky v tejto fáze života. Či už je to priateľské správanie ošetrujúcich lekárov a sestier, častý kontakt s rodinou, návštevy klaunov s červenými nosmi alebo netradičné podujatia, kde môžu uplatniPre deti, ktoré zápasia s rakovinou, sú dôležité pozitívne prvky v tejto fáze života. Či už je to priateľské správanie ošetrujúcich lekárov a sestier, častý kontakt s rodinou, návštevy klaunov s červenými nosmi alebo netradičné podujatia, kde môžu uplatni (Zdroj: SITA)

Aj keď podstatná je kvalitná liečba na špecializovanom pracovisku, odborníci už dávno tvrdia, že pomáha i psychika. Rovnaký názor má MUDr. Viera Satinská, ktorá sa ako psychiatrička zaoberá aj psychologickou stránkou liečby onkologických ochorení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo všetko ovplyvňuje charakter liečby onkologického pacienta?

"Najväčšiu pozitívnu úlohu hrá správna liečba na úrovni najnovších medicínskych poznatkov - teda kvalitný a dôveryhodný lekár, ale hlavne spolupráca pacienta pri dodržiavaní liečebných opatrení a otvorená komunikácia o liečbe, jej pozitívnych aj negatívnych účinkoch. Rodina a aj ostatní blízki ľudia môžu pacientom účinne pomáhať - no len za predpokladu, že majú k sebe dostatočne otvorený, pozitívny vzťah a vedia vzájomne rešpektovať svoje hranice."

SkryťVypnúť reklamu

Je lepšie, ak lekár hovorí otvorene o chorobe alebo pacientovi pomôžu výhradne pozitívne informácie?

"Každý človek je neopakovateľné indivíduum, jednoduchá paušálna odpoveď preto neexistuje. Z platného zákona vyplýva, že pacienti majú byť o všetkom pravdivo a v dostatočnej miere informovaní, ale tiež majú podľa zákona možnosť informácie o svojej chorobe odmietnuť. Preto je dôležitá otvorenosť v komunikácii. Z vlastných skúseností viem, že pacienti, ak ich pozorne vnímame, nám sami dajú najavo, akú mieru otvorenosti si želajú. Keď to nevieme odhadnúť, najlepšie je priamo sa na to pacienta opýtať. Ešte stále u nás pretrváva tradícia hovoriť otvorenejšie s príbuznými ako s pacientom. Ja to nepovažujem za správne a dúfam, že sa to ešte za môjho života zmení."

SkryťVypnúť reklamu

Do akej miery pomáha prostredie?

"Prostredie, kde sa pacient lieči, je jedným z dôležitých podporných (alebo v niektorých prípadoch záporných) faktorov liečby. Väčšina ľudí chce byť počas liečby čo najdlhšie doma, vo svojom známom prostredí, ale sú aj takí, ktorí vnímajú nemocničnú atmosféru ako bezpečnejšiu a dokonca odmietajú nemocnicu opustiť."

V posledných rokoch sa organizujú rôzne zbierky, motivačné súťaže, pripravujú sa celoslovenské i nadnárodné projekty i dokumenty o problematike rakoviny. Ako pacienti vnímajú tieto aktivity?

"Verejné zbierky, kampane a iné aktivity pomáhajú hlavne detabuizovať tému rakoviny medzi verejnosťou, znižujú bariéry medzi zdravými a chorými. Sú ľudia, ktorí spracúvajú aj takéto aktivity s úzkosťou, ale našťastie tým vieme zas my, psychológovia a psychiatri, účinne pomôcť." (bes)

SkryťVypnúť reklamu

Pre človeka s onkologickým ochorením môže byť vzpruhou aj osud svetoznámeho cyklistu Lancea Amstronga, ktorý aj po vyliečení rakoviny dosiahol výborné športové výsledky. FOTO - REUTERS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 450
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 232
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 130
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 826
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 463
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 160
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 923
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 161
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu