SME

Liečba bez nároku na dovolenku

V niektorých európskych krajinách zomierajú deti s cystickou fibrózou ešte pred stanovením diagnózy alebo vo veľmi nízkom veku. V Macedónsku sa malí pacienti s touto diagnózou nedožívajú ani tretieho roka života, v Litve je pred smrťou riadne diagnostiko

Niektorí pacienti s cystickou fibrózou prežijú posledné roky svojho života s nevyhnutnou pomocu respiračného prístroja pri dýchaní. ILUSTRAČNÉNiektorí pacienti s cystickou fibrózou prežijú posledné roky svojho života s nevyhnutnou pomocu respiračného prístroja pri dýchaní. ILUSTRAČNÉ (Zdroj: SITA)

V niektorých európskych krajinách zomierajú deti s cystickou fibrózou ešte pred stanovením diagnózy alebo vo veľmi nízkom veku. V Macedónsku sa malí pacienti s touto diagnózou nedožívajú ani tretieho roka života, v Litve je pred smrťou riadne diagnostikované iba jedno z pätnástich detí. Na Slovensku je situácia podstatne lepšia, až polovicu zo všetkých štyristo pacientov tvorí dospelá populácia. Príkladom pre Slovensko i zvyšok sveta môžu byť škandinávske krajiny, kde sa pacienti dožívajú aj päťdesiatich rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Známe ako slané deti

"Výrok, že dieťa, ktoré chutí slano, rýchlo zomrie, už dávno neplatí," zdôraznila primárka Kliniky detskej pneumológie Fakultnej nemocnice v Bratislave - Podunajských Biskupiciach Jaroslava Orosová. "Bozkaj svoje dieťa, ak chutí slano, treba začať konať," dodala Orosová, ktorá upozornila, s akými nástrahami sa pacienti s cystickou fibrózou stretávajú a ako prebieha proces stanovenia diagnózy a liečba.

Vyšetrenie je nebolestivé, dieťaťu zisťujú hladinu chloridu v pote. Pri prekročení hranice 40 milimolov je možné, že dieťa je choré, ale môže ísť aj o iné ochorenia. Vo väčšine prípadov majú pacienti s touto diagnózou 60 milimolov chloridu v pote. Slané deti a dospelí sa na Slovensku liečia v troch centrách - v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Všetci sa však musia v každodennom živote vyrovnať s dýchacími a so zažívacími komplikáciami, ktoré im pomáha prekonávať dodržiavanie prísneho denného režimu.

SkryťVypnúť reklamu

Každodenná inhalácia a správna strava

Liečba sa uskutočňuje inhaláciou mukolytík, respiračnou fyzioterapiou a antibiotickou liečbou. Antibiotiká prijímajú v podobe sirupov, tabletiek, inhalačne a intravenózne. Žilami tečú antibiotiká pacientom s cystickou fibrózou dva mesiace do roka. Pobyt v nemocnici je náročný najmä pre deti. Ďalším stupňom liečby je dlhodobá domáca kyslíková liečba, keď si zdravotný stav pacienta vyžaduje jeho napojenie na kyslíkový prístroj. Alternatívou na záchranu života takéhoto pacienta je iba transplantácia pľúc.

Významnú úlohu v živote každého pacienta má správna strava. "Každý pacient musí dbať najmä na vysokú nutričnú hodnotu pokrmov, jeho jedálny lístok musí byť omnoho energeticky bohatší ako u zdravého človeka a musí voliť potraviny, ktoré mu pomôžu predísť deficitu esenciálnych mastných kyselín," povedala odborníčka na výživu pacientov s cystickou fibrózou Gabriela Sabolová. Ako príklad uviedla, že dieťa s touto diagnózou by do 18. mesiaca života malo denne skonzumovať päť až sedem gramov tuku na kilogram svojej hmotnosti. Trojročné, 17-kilogramové, dieťa potrebuje zasa 80 gramov tuku denne a deväťročné, 23-kilogramové, dieťa až sto gramov tuku denne. (sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 449
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 204
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 143
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 822
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 460
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 921
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu