Vo svete je bežné, že plast či pliešky prilepené na zuboch nosia deti, dospelí a dokonca i známi športovci či speváci. Medzi mládežníkmi je fixný strojček v ústach úplne obvyklý pohľad. Hoci aj u nás je to už vcelku rozšírená pomôcka na vyrovnanie zubov, u dospelých predsa len trochu zaskočí. Medzi dospelými by sa k takejto pomoci ani nebolo treba uchyľovať, keby sme sa lepšie starali o chrup v detstve. Žiaľ, Slovensko nepatrí medzi najvzornejšie krajiny v starostlivosti o chrup detí a dorastu.
Rodičia význam pravidelných návštev zubára stále podceňujú. Dôvodom sú aj cumlíky.
Najlepšie sa všetky nerovnosti chrupu riešia v období rastu. "Pacienta sledujem už od ôsmeho roku života, ale strojčeky je najvhodnejšie dávať deťom až v čase rastového maxima, keď im vypadnú mliečne zuby - medzi jedenástym a dvanástym rokom," hovorí Blanka Suchancová z čeľustno-ortopedického oddelenia Stomatologickej kliniky LF UK v Bratislave. "Skôr môže strojček dostať pacient, ktorému napríklad zaostáva dolná čeľusť v raste. Je tak výrazne posunutá dozadu, že vzniká veľký schodík medzi ňou a hornou čeľusťou." Opačný problém majú pacienti s vrodeným rázštepom, keď ide o nedostatočne vyvinutú hornú čeľusť. Vtedy však strojčeku predchádza zásah chirurga.
Za väčšinu krivých zubov, ak nejde o dedičné defekty, vďačíme zlozvykom z útleho detstva. Cumlíky a palce v ústach batoľaťa ovplyvňujú rast zubov viac, ako si vieme predstaviť. Pri dlhodobom používaní cumlíka sa môže skrížiť zhryz, palec zase tlačí na zuby a ďasná, takže medzi zubami sa vytvorí štrbina a vzniká otvorený zhryz. Ak sa dieťa zlozvyku nezbaví, je zbytočné dávať mu strojček, po čase sa zuby vrátia do pôvodnej polohy alebo strojček vôbec nezaberie.
Na zuby zle vplýva aj dýchanie ústami. Pootvorené pery nie sú dostatočne spevnené perovým uzáverom, svalstvo zakrnieva, horná pera sa skracuje. Svaly, kosti i zuby sa stláčajú a vysúvajú dopredu. Pri nezavretých ústach trpia aj ďasná, ktoré sa nedostatočne zvlhčujú; navyše ťažký jazyk tlačí na dolnú čeľusť a poloha zubov a čeľustí sa tým deformuje.
Riešenie individuálne
Kvalitný čeľustný ortopéd neanalyzuje stav chrupu len podľa postavenia zubov. "Kým sa rozhodnem pre strojček, musím vidieť röntgen hlavy a situáciu konkrétneho pacienta zhodnotiť komplexne," vysvetľuje doktorka Suchancová. "Zaujíma ma aj stavba kostí a tvar mäkkých častí tváre. Každý prípad treba posúdiť individuálne a až potom zvoliť vhodný typ strojčeka, prípadne problém riešiť v spolupráci s ďalšími odborníkmi." Pri zlej voľbe sa môže človeku zmeniť charakter tváre a celkový vzhľad. Preto sa niekedy rozhodne pre kombináciu strojčeka a implantácie niektorých zubov.
Snímateľný alebo fixný?
Mnohí z minulosti poznajú vyberateľný strojček, ktorý často končil pod vankúšom či posteľou a celá snaha zubára sa minula účinku. Platňa z umelej hmoty by sa mala nosiť 14 hodín denne a vyberať len pri jedení a športe, kde hrozí úraz. Zásadne sa dáva deťom, ktorým ešte nevypadli všetky mliečne zuby. S výnimkou ľudí, ktorí majú sennú nádchu a opuchnutá nosná sliznica im spôsobuje problémy pri dýchaní.
Fixný strojček je teda pre trvalé zuby najlepšou voľbou. Vhodný je rovnako pre dvadsaťročných ako pre štyridsiatnikov, nájdu sa aj pacienti po šesťdesiatke. Jeho základ tvoria brekety, čiže ortodontické zámky, ktoré sa špeciálnym zubným lepidlom lepia na zuby. Sú vyrobené z kovu, ak má niekto alergiu, používajú sa bezniklové. Človek sa môže rozhodnúť aj pre porcelánové alebo priesvitné živicové. Tie sú však určené skôr na kratšiu liečbu alebo pre ľudí, ktorí chcú mať menej nápadný strojček. Zámky spájajú drôtiky, ktoré zub prinútia posunúť sa do predvolenej polohy.
Hygiena nadovšetko
Obavy nie sú na mieste. Zámky zuby nepoškodia, miesto kontaktu so sklovinou je chránené. Podmienkou je však stopercentná starostlivosť o chrup a perfektná hygiena. Zvyšky jedla s obsahom baktérií, ktoré tvoria kyseliny, zubnú sklovinu odmineralizujú a odvápnia. Po odstránení strojčeka sú potom zuby fľakaté. Netreba však zúfať, ak potom človek zlepší techniku a zuby si začne umývať častejšie, ich vzhľad sa časom zlepší. Nebezpečné sú sladké kolové nápoje, ktoré sklovinu naleptávajú. Zuby sa najlepšie čistia medzizubnými a jednozväzkovými kefkami, rotačnej sa treba radšej vyhnúť. Zámky by sa mohli odlepiť.
"Veľmi dôležité je dodržiavať mesačné návštevy u lekára," zdôrazňuje doktorka Suchancová. "Najneskôr do šiestich až ôsmich týždňov musí totiž aktivovať jednotlivé ťahy. Ak chce človek na pár mesiacov odcestovať, polohy sa zakonzervujú. Ak niekto nedodrží túto zásadu, celá energia odborníka aj jeho vlastná investícia boli zbytočné. Ďasná môžu za pol roka prerásť cez drôtik."
Po ukončení liečby, ktorá trvá jeden a pol až dva a pol roka, sa fixný strojček zloží. Neznamená to však absolútnu výhru. Vďaka metabolizmu majú zuby tendenciu meniť polohu celý život. Preto by sa po čase už narovnané zuby, opäť vykrivili. V najbližších piatich rokoch tomu zabráni retenčný aparátik - snímateľná platnička umiestnená na zuboradí zo zadnej časti. Zo začiatku ju treba nosiť aj cez deň, neskôr len v noci, v poslednej fáze stačí dávať si ju raz za týždeň ako udržiavaciu zálohu.
Čo to stojí?
Do osemnástich rokov fixný strojček hradí asi z dvoch tretín zdravotná poisťovňa, neskôr si ho platí každý sám. Výnimkou sú ľudia s vrodenými závažnými ortodontickými chybami. Fixný strojček s desiatimi zámkami a dvoma krúžkami na zadných zuboch jedného zuboradia vyjde asi na osemtisíc korún, každá zámka navyše stojí 300 až 400 korún podľa druhu materiálu. Dá sa vybrať aj farba a ako ozdoba farebné ligatúry a navyše gumičky viacerých odtieňov.