SME

Ako na Slovensku bývame?

Klasikou sa stal výrok prezidenta Havla, ktorý sa pri prelete nad bratislavskou Petržalkou zamyslel, v akých „králikárňach“ to vlastne žijeme. Odvtedy sa síce začali stavať krajšie domy, s väčšími izbami, ale pre väčšinu obyvateľov Slovenska sú prakticky


Dnešné novostavby majú vďaka novým technológiám a materiálom lepšie akustické a tepelnoizolačné vlastnosti, a tiež dobre vyzerajú. Tento bytový dom postavili v Banskej Bystrici. FOTO SME – ĽUBOMÍR ŠIMNA

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

nedostupné. Získať byt, čo i len v paneláku, je pre rodičov dospievajúcich detí, ale i tých, ktorým sa rodina rozpadla a chcú sa rozdeliť, nočnou morou.

Napriek všeobecnému zdaniu, že všetci bývame v betónových vežiakoch, stále ešte žije na Slovensku viac ako 50 percent ľudí v rodinných domoch. V poslednom desaťročí sa síce zrýchlila kumulácia z vidieka a menších miest do väčších sídel za prácou, čím sa zrýchlilo aj vyľudňovanie niektorých oblastí vidieka, ale rurálnosť Slovenska naďalej trvá.

SkryťVypnúť reklamu

Nie sme spokojní

Hoci sa zväčšil podiel nevyužívaných domov, v mestách trpíme nedostatkom bytov. Tých sa od polovice osemdesiatych rokov stavia ročne stále menej. Aj keď väčšina nášho bytového fondu bola postavená v posledných štyridsiatich rokoch a je zaradená do 1. kategórie, pre nekvalitné technológie a polovicu obytnej plochy na byt v porovnaní s vyspelým zahraničím, s bývaním zväčša nie sme spokojní.

Až tretina rodinného

rozpočtu na bývanie

Starší bytový fond postavený klasickými technológiami je často v zúfalom stave. Nenaučili sme sa využívať prednosti týchto stavieb s humánnymi dispozíciami, často získaných a zrekonštruovaných za nižšie prostriedky ako je kúpa bytu v tridsaťročnom paneláku. Možno aj preto, že úrady nie sú vždy ústretové. Náklady na bývanie tvoria v priemere 15 percent rodinného rozpočtu. U sociálne slabších domácností, a nie je ich málo, percento presahuje tretinu všetkých výdavkov.

SkryťVypnúť reklamu

Spájanie bytov

Hádam každý chce bývať samostatne. Viacgeneračné bývanie, ktoré bolo kedysi typické pre slovenskú dedinu, naráža dnes na viaceré problémy. Byty v činžiakoch ledva stačia pre jednu generáciu, spolužitie rodiny s dospelými deťmi, ktoré už majú partnera, či dokonca so starými rodičmi vedie zväčša k narušeniu vzťahov, častým hádkam a konfliktom. Výhody viacgeneračného spolužitia, keď starí rodičia najprv môžu pomôcť so starostlivosťou o deti a potom naopak, mladí ľahšie doopatrujú starkých, sú v našich stiesnených priestoroch úplne zatlačené. Aj na to však už niektoré rodiny našli riešenie.

Usilujú sa kúpiť susedný menší byt či postupne viac bytov na rovnakom podlaží. Táto cesta je však podmienená dobrými vzťahmi v rodine a vyššími nákladmi, pretože možnosti zjednať kúpnu cenu sú obmedzené tým, že človek chce konkrétny byt.

SkryťVypnúť reklamu

Ceny pomaly klesajú

Hoci výstavba nových bytov už v deväťdesiatych rokoch v porovnaní s osemdesiatymi podstatne klesla, ceny bytov – aj nových – pomaly klesajú. V priebehu posledných troch rokov sa znížili ceny starších bytov až o tretinu. Príčinou nie je nasýtenosť dopytu po bytoch, ale fakt, že tí, ktorí mali voľné prostriedky, si už byty zaobstarali. V inzertnej ponuke sú byty cenovo nadsadené o sto- až tristotisíc korún oproti predajnej cene. Investori nových bytov postupne zľavujú aj z hodnoty predávaného zastavaného metra štvorcového, len aby novostavbu mali z krku, prípadne ju mohli dokončiť.

Perspektívne sa vyplatí investovať do kúpy bytu v novostavbe, v ktorej sú použité novšie materiály a technológie spĺňajúce ekonomicky aj ekologicky náročnejšie kritériá. Byty v nich sú priestrannejšie o 20 a viac štvorcových metrov v porovnaní so staršími bytmi s porovnateľným počtom izieb. Výraznejšia je aj možnosť vybrať si členenie bytu blízke vlastným predstavám o domove.

SkryťVypnúť reklamu

Na kúpu možno použiť rozličné formy úverov, stavebné sporenie so štátnou prémiou a úverom, hypotekárny úver, ktorý poskytuje už viacero bankových inštitúcií, a aj kombináciu týchto možností s hotovosťou. Požiadať o prostriedky možno aj zo Štátneho fondu na podporu bývania. Podmienkou je preukázať vlastné prostriedky vo výške 20 percent z obstarávacej ceny, predložiť projektovú a rozpočtovú dokumentáciu a schopnosť splácať úver aj s úrokmi zo svojich príjmov, zabezpečiť zmluvu dvoma ručiteľmi alebo záložným právom na nehnuteľnosť.

Úvery s finančnou hotovosťou sú výhodné aj pri získavaní bytu v novostavbe, kde sa po zložení základného poplatku hradí zvyšok podľa splátkového kalendára.

Lacnejšie, samozrejme, vyjde kúpa staršieho bytu. Na začiatok môže stačiť aj taký, ktorý je dosť vzdialený vysnívanej predstave. V takom prípade však musíme rátať s ďalšími investíciami, nielen na rekonštrukcie podľa našich predstáv, ale aj na odstránenie technických nedostatkov. Ich cena sa môže vyšplhať od niekoľkých desiatok tisíc až do dvoch-troch stotisícov.

SkryťVypnúť reklamu

Krajné riešenie

Prenajatie bytu je iba krajným dočasným riešením. Trhová cena za prenájom bytu v závislosti od polohy, veľkosti a výbavy sa pohybuje od 2-tisíc do 40-tisíc korún mesačne. V podobných výškach (a nemyslíme len hornú hranicu nájmu) však už môžu byť aj mesačné splátky úverov za vlastný byt.

Pomerne často dnes vidieť, že rodiny, ktorým sa zlepšil sociálny štandard, predávajú byt v meste a kupujú si dom či lepší byt v blízkom okolí väčšieho mesta. Toto riešenie býva dlhodobo perspektívne, kým sa výraznejšie nezmenia možnosti profesijného uplatnenia.

Cenu určuje trh práce

Ceny bytov však neurčuje iba ich veľkosť, vek a podobné kritériá. V súčasnosti už najvýraznejšie určuje nadobúdaciu cenu bytu ponuka trhu práce, až potom atraktívnosť prostredia a možnosti rekreačného vyžitia. Preto sú byty v Bratislave a iných ekonomických strediskách až niekoľkonásobne drahšie ako v lokalitách s vysokou nezamestnanosťou. V súčasnosti mnohí považujú za šťastie, ak môžu dochádzať do zamestnania aj niekoľko desiatok kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosti operatívne zmeniť bydlisko s pracovnou ponukou nie sú ani v našom tradičnom myslení, ani v operatívnej ponuke služieb realitných kancelárií.

Radšej s realitkou

Pri akejkoľvek forme manipulácie s nehnuteľnosťami je výhodnejšie využiť sprostredkovanie alebo aspoň formálny dohľad realitnej kancelárie združenej v Slovenskej asociácii realitných kancelárií. Provízia znamená úsporu času a najmä odstránenie rizika finančnej straty, keby sme natrafili na podvodníka alebo spravili chybu pre neznalosť legislatívy.

Okrem informácií o voľných bytoch zabezpečí realitná kancelária aj právny servis a záruky. Provízia sa pohybuje okolo štyroch percent z ceny a zväčša ju platí predávajúci. Prevod nehnuteľnosti bude podstatne rýchlejší a najmä získate istotu právoplatnosti právneho úkonu.

SkryťVypnúť reklamu

ĽUBOMÍR ŠIMNA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu