SME

Po hostine môžu prísť ukrutné bolesti

Notoricky známy problém. Tešíme sa na sviatky ako na idylický čas strávený v rodinnom kruhu a nakoniec sústredíme väčšinu energie na prípravu sviatočných jedál.

Ak sa niekto napriek zdravotným problémom nechce vzdať klobások do tradičnej kapustnice, môže sa rozhodnúť pre vegetariánske výrobky. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁAk sa niekto napriek zdravotným problémom nechce vzdať klobások do tradičnej kapustnice, môže sa rozhodnúť pre vegetariánske výrobky. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Aby sme napokon všetky dobroty z komory zjedli v priebehu niekoľkých dní. Asi len percentu milovníkov tradičných pochúťok sa podarí vyhnúť zažívacím problémom. Sme nepolepšiteľní a potom s plným vedomím možných následkov trpíme. Akoby sme ignorovaním majonézového šalátu alebo orechovníka Vianoce dostatočne nesvätili. Keď cestujú žlčníkové kamene

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak nás neodradí prírastok niekoľkých kilogramov počas sviatkov, mali by sme brať ohľad aspoň na stav našich vnútorných orgánov. Ak ich neochránime, dajú nám to patrične pocítiť. Každá dietetická chyba, každý prehrešok proti zásadám zdravej výživy sa kruto podpisuje na činnosti celého tráviaceho systému.

SkryťVypnúť reklamu

Rozprávať by o tom vedeli najmä ľudia, ktorí majú problémy so žlčníkom. Kalorické potraviny, najmä vyprážaný kapor a majonézový šalát, trestuhodne zvyšujú hladinu tukov a cholesterolu v krvi, na čo reaguje podráždený žlčník a človek si môže pripísať ďalší záchvat. Záťaž pri nadmernej konzumácii môže zvyšovať aktivitu orgánov a tým vyprovokovať aj pohyb žlčových kameňov. Kolika, ktorá spôsobuje obrovské bolesti, vynulovala pozitívne zážitky pod vianočným stromčekom už mnohým. Človek musí nasadiť hladovku a niekedy sa po takomto záchvate dostane aj na operačný stôl.

Z večierka rovno na pohotovosť

Veľké porcie ťažko stráviteľných jedál sú pohromou najmä pre pankreas. Orgán vylučujúci tráviace šťavy výdatne pomáha spracovávať stravu v žalúdku. Pri nápore môže zlyhať a príde zápal pankreasu. Akútna pankreatitída sa prejavuje prudkými bolesťami, vracaním, horúčkou a nechutenstvom. Ohrození sú ľudia s problémami žlčníka, ale aj tí, ktorí prejedanie dopĺňajú hojne alkoholom. "Aj v priebehu roka máme mesačne jeden či dva prípady často mladých ľudí, ktorí nevedia odhadnúť množstvo alkoholu a rovno z oslavy ich dovezú so záchvatom," hovorí gastroenterológ Tomáš Koller z Fakultnej nemocnice v bratislavskom Ružinove. "Pri akútnej pankreatitíde musí byť človek bezpodmienečne hospitalizovaný. Naordinujeme mu infúzie, lieky proti bolesti a prísnu diétu. Pre väčšinu je to záležitosť niekoľkých dní, ale asi desať percent má zápal ťažkého stupňa, keď hrozí krvácanie a šokový stav, čiže zlyhanie aj ďalších orgánov, v niektorých prípadoch dokonca smrť."

SkryťVypnúť reklamu

Opatrne najmä pri chorobách

Väčšina tradičných vianočných jedál, či už údené mäso, klobásy alebo kapustnica, obsahuje vysoké percento soli. Pri chorej pečeni sa potom hromadí voda v brušnej dutine a u niektorých ľudí sa môže vyprovokovať zápal pečene.

Prehreškov v stravovaní sa dopúšťajú aj ľudia s vysokým krvným tlakom. Množstvo soli v jedlách je pre nich doslova náložou, ktorá neúmerne zvýši krvný tlak a môže spôsobiť srdcovú slabosť.

Pozor by si mali dávať aj diabetici, kým siahnu po makovom závine alebo medovom reze. Lepšie je vyhýbať sa sladkostiam a držať sa svojho denného režimu, najmä ak si pacient už musí pichať inzulín. Inak si hodnoty cukru totálne rozhádže a návrat do pôvodného stavu ho bude stáť veľa disciplinovanosti a odriekania. Nehovoriac o zhoršení stavu ťažkých diabetikov, ktorým hrozí prasknutie ciev v mozgu, oku, trápia sa problémom diabetickej nohy, prípadne sa môžu dostať do stavu bezvedomia.

SkryťVypnúť reklamu

Sviatky pokoja a lásky sa môžu zmeniť na nočnú moru pre ľudí trpiacich dnou, ktorým sa pre metabolickú chybu hromadia v tkanivách toxíny. "Pri nadmernej konzumácii mäsa, údenín a kapusty, ktoré obsahujú puríny, sa zvýši hladina kyseliny močovej a tá spôsobí prudké bolesti v kĺboch dolnej končatiny, v kolene, členku, ale najmä v palci," hovorí doktor Koller.

A opatrní musia byť aj ľudia s funkčnými chorobami tráviaceho traktu, napríklad s problémom dráždivého čreva. Každý už vie, ktoré potraviny ho nafukujú a spôsobujú mu kŕče. Niekto musí vylúčiť z jedálnička paradajky, iný papriku. Za každú chybu sa totiž tvrdo platí.

Nespoliehajme sa na perfektné zdravie

Ak aj máme silný žalúdok a môžeme vraj pojesť aj klince, v čase hodovania sa na to príliš nespoliehajme. Ak bohatej ponuke slávnostne prestretého stola neodoláme, môžeme nevhodnou kombináciou vyprovokovať minimálne žalúdočnú ťažobu a vracanie.

SkryťVypnúť reklamu

Niekomu stačí koláč z kysnutého cesta alebo citrusové ovocie, aby si pokazil pekný večer. Mnohí určite poznajú záhu - nepríjemnú bolesť a pálenie so stúpajúcou tendenciou za hrudnou kosťou.

A nemali by sme zabúdať ani na reálne nebezpečenstvo črevnej infekcie. Sviatky sú príležitosťou na posedenia s rodinou a priateľmi a inak výbornú polievku mohol pripravovať práve človek, ktorý o svojej viróze netušil. Za pol dňa sa v jedle baktérie namnožia a zdroj nákazy je na svete. Problémom môže byť aj množstvo potravín, ktoré v chladničke a komore skladujeme a nie vždy ich stíhame v limite skonzumovať. Môžu byť preto nositeľom črevnej infekcie.

Racionálna pyramída

Naši predkovia mali pre večeru s niekoľkými chodmi, niekedy až deviatimi, svoje dôvody. Vianoce boli pre mnohých jednou z mála príležitostí, keď sa najedli dosýta. My však jeme dobroty po celý rok. Preto práve v deň sviatočný, ktorý je aj o rodine, prajnosti a láske, by sme sa mali držať princípov racionálnej pyramídy ešte viac. Podľa doktora Kollera: "Najširšiu základňu by mala tvoriť zelenina a ovocie, potom nasledujú mliečne výrobky a mäso, najmä hydinové a rybie, a na úplný vrchol si umiestnime sladkosti, ktorým by sme sa mali vyhýbať čo najviac. Rada je ľahká - keď už sa prejedať a napchávať, tak ovocím."

SkryťVypnúť reklamu

Možno nám to vyrieši ešte jeden podstatný problém. Hmotnostné prírastky, ktoré nás neminú pre nedostatok pohybu. Jediným pohybom je pre mnohých pregúľanie sa do najbližšieho kostolíka na polnočnú omšu. Januárové váženie potom nekompromisne odhalí kilogramy navyše, ktorých sa ťažko zbavujeme až do jari.

Ktorým pacientom škodí prejedanie najviac

  • so žalúdočným vredom
  • s vysokým krvným tlakom
  • s chorou pečeňou a pankreasom
  • so žlčníkovými kameňmi
  • s metabolickými poruchami, najmä so zvýšenými hodnotami tuku v krvi
  • s dnou
  • s problémami dráždivého čreva a inými poruchami čriev
  • diabetikom s vysokou hladinou cukru v krvi

Ako sa liečiť z bežnej koliky

  • jesť len ľahkú stravu, najlepšie ovocie, najmä jablká a banány
  • piť stolové minerálne vody a čaje z mäty a harmančeka na úpravu trávenia
  • ak je to nevyhnutné, užívať živočíšne uhlie
  • aspoň jeden deň oddychovať
  • na normálnu stravu prejsť opatrne a vzdať sa mastných a dráždivých potravín
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 245
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 496
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 682
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 604
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 539
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 553
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu