Zdravie z vianočnej kuchyneNaši predkovia nesiahali po viacerých potravinách náhodou. Výsledná skladba jedál bola ovplyvnená aj jednoduchým štýlom života a tradíciami s náboženskými koreňmi. Ľudia zároveň dobre vedeli, ktoré z nich prospievajú ich zdraviu. Preto nechýbali ani na sviatočnom stole na konci roka.
Med aj ako prevencia
Už grécky lekár Hippokrates odporúčal piť horúce medové mlieko pri chorobách dýchacích ciest. Dokonca ľudoví liečitelia ho v stredoveku používali na menšie poranenia a popáleniny. Niektoré druhy medu pre vysoký obsah vápnika podporujú stavbu kostí, tmavý lesný je zase výborný pri problémoch málokrvnosti čiže nedostatku železa.
Med obsahuje 20 percent vody, 30 percent glukózy - hroznového cukru a 30 percent fruktózy - ovocného cukru, ďalej minerálne a enzymatické látky, vitamíny, farbivá a hormonálne i vonné látky. Ako prírodný zdroj energie je vhodný pre rekonvalescentov. Okrem toho, že je med nositeľom ľahko stráviteľných cukrov, prináša úľavu všetkým ľuďom, ktorí trpia žalúdočnými problémami alebo majú peptické vredy. Ničí tiež baktérie, ktoré spôsobujú bolesť v žalúdku a vredy na dvanástníku. Čiastočne pôsobí ako liek pri hnačke. Mali by ho pravidelne jesť ľudia, ktorí často užívajú lieky dráždiace sliznicu žalúdka, med ju totiž dobre chráni. A nefiltrovaný druh je zase účinný pri sennej nádche a astme. Ideálne je zjesť aspoň lyžičku medu nalačno každý deň.
Orechy pomáhajú nášmu srdcu
Pre vysokú kalorickú a výživnú hodnotu by mali orechy pravidelne jesť ľudia trpiaci nechutenstvom. Konkrétne vlašské orechy znižujú hladinu tuku a cholesterolu v krvi a zároveň riziko vzniku srdcových chorôb. Prítomné mastné kyseliny omega-3 majú protizápalový účinok, preto sa orechy používajú na zmiernenie ťažkostí pri reumatickej artritíde.
Aj mandle sú výborným zdrojom vápnika a vitamínu E, vďaka ktorému môžeme pred chorobami lepšie chrániť naše srdce.
Ryby chutia i liečia
Ryba bola už v minulosti pôstnym jedlom. Kresťania ju dokonca spojili s vianočným sviatkom. Pôvodne sa jedli varené lacnejšie ryby, napríklad nakladané haringy. Až po druhej svetovej vojne sa vďaka prirodzeným zdrojom v našom regióne udomácnil kapor. Ryby obsahujú vitamín D a najmä mastné kyseliny omega-3, ktoré znižujú krvný tlak i hladinu cholesterolu a tuku v krvi. Zmenšujú náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín i riziko infarktu srdca. Zároveň pre protizápalový účinok pomáhajú pacientom s reumou. Pravidelnou konzumáciou rýb sa zlepšuje zdravotný stav aj psoriatikom, svrbenie i šúpanie kože sa zmierni.
Poctivá kapustnica či fazuľovica
Jedlá pripravené z čerstvej alebo kyslej kapusty tvorili základ klasickej slovenskej kuchyne, kapustnica nemohla preto chýbať ani v deň sviatočný. Naši predkovia si ňou zabezpečili v prvom rade dostatok vitamínu C i vlákniny, ktorá podporuje činnosť čriev.
V iných lokalitách však preferovali skôr strukovinové polievky. Nie náhodou. Šošovica či fazuľa sú výborným zdrojom vlákniny, bielkovín, škrobu, vitamínov skupiny B, vápnika i železa. Znižujú hladinu cholesterolu v krvi, priaznivo pôsobia na hladinu cukru a sú vhodné aj pre ľudí odkázaných na bezlepkovú diétu. A navyše sú ideálnym zdrojom energie a posilňujú aj obranyschopnosť organizmu.
Vitamíny z komory
Kedysi obohatili stôl na Vianoce potraviny, ktoré gazdiná ušetrila z letnej či jesennej úrody. Jablká podobne ako strukoviny zvyšujú odolnosť proti chorobám a pomáhajú zbavovať organizmus toxických látok, preto by ich mali jesť ľudia s reumou alebo dnou.
Toto ovocie sa osvedčilo ako pomocník pri problémoch tráviaceho traktu a črevného charakteru. A napokon cesnak poskytuje takú široko spektrálnu prevenciu, že by sme ho nemali zabudnúť priložiť k vianočnej dekorácii. Funguje ako antibiotikum pri chrípke a prechladnutí, pomáha pri črevných kolikách, znižuje vysoký krvný tlak i riziko tvorby krvných zrazenín, upravuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a zvláda i boj s artériosklerózou, cukrovkou, mŕtvicou a niektorými druhmi rakoviny.
Stačí jeden či dva strúčiky cesnaku denne. A najlepšie po celý rok.