Aj keď záhrada v zime odpočíva, musíme ju pripraviť na ďalšie vegetačné obdobie. Ak sme nestihli odpratať napadané lístie a záhradka nespí pod snehovou prikrývkou, dokončíme túto jesennú činnosť teraz. Aby sme nemuseli neskôr vyschnuté lístie páliť, ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Aj keď záhrada v zime odpočíva, musíme ju pripraviť na ďalšie vegetačné obdobie. Ak sme nestihli odpratať napadané lístie a záhradka nespí pod snehovou prikrývkou, dokončíme túto jesennú činnosť teraz. Aby sme nemuseli neskôr vyschnuté lístie páliť, odložíme ho na kompost.
Dôležitý je zimný rez drevín a ich ochranný postrek.
Okrasným kríkom zrezávame staré drevo nízko nad zemou. Kry, ktoré kvitnú v lete, režeme už teraz, v januári. Skoro na jar kvitnúce kríky zrezávame až po odkvitnutí. Neskôr, keď vyrastie viac mladých výhonkov, odstránime tie najslabšie, a tak ker presvetlíme.
Nezabudnime aj okrasné dreviny prihnojiť zrelým kompostom a priemyselným hnojivom.
Ovocné stromy režeme len vtedy, keď nemrzne, a zrezané plochy zatrieme štepárskym voskom. V zime nerežeme kôstkoviny. Režeme suché konáre a tie, ktoré rastú dovnútra koruny, krížom cez seba a zbytočne sa zatieňujú. Najlepšie je označiť si takéto vetvy počas vegetačného obdobia farbou.
V zime je vhodný čas aj na odstránenie stromov určených na likvidáciu, korene vykopeme na jar, keď nám to umožní dostatočné vysušenie, aby sme okolitú pôdu nepodupali, v každom prípade ešte pred jarnou výsadbou.
V nezmrznutej pôde môžeme zároveň pripraviť dostatočne priestranné jamy na jarnú výsadbu stromčekov. Jamy vykopeme široké až jeden meter a hlboké okolo sedemdesiat centimetrov, vrchnú ornicu odložíme na jednu stranu a spodnú časť vykopanej pôdy na druhú stranu. Po výsadbe zahrnieme korene najprv ornicou.
Teraz je vhodný čas na rezanie odrezkov ríbezlí na jarné rozmnožovanie. Stačí ich vložiť do nádoby s mierne vlhkým pieskom, napríklad v chladnejšej pivnici. Do jari si vytvoria jemný koreňový systém. Ak sme to nestihli v decembri, v januári režeme aj vrúble kôstkovín na jarné štepenie a vrúble jadrovín.
V suchšom, neveternom počasí bez mrazu môžeme urobiť zimný postrek ovocných stromov Arborolom či Nitrosanom. Najskôr striekame kôstkoviny, potom jadroviny.
Skontrolujeme zakrytie mladších kmeňov ovocných stromov proti ohrýzaniu, ak je veľa mokrého snehu, striasame ho zo stromov. Pred holomrazmi ochránime aj koreňový systém najmä mladších stromčekov nástielkou. Ak je priaznivé počasie, prehodíme kompost, a ak nám ostal rastlinný odpad či hnoj z jesenného hnojenia, môžeme založiť nové kompostovisko.
V nepriaznivom počasí skontrolujeme, očistíme a ošetríme všetko náradie. Poškodené drevené časti vymeníme. Kovové časti nástrojov naostríme a vyčistené zakonzervujeme napríklad použitým fritovacím olejom, ktorý použijeme aj na vysušené drevené časti.