Ak túto situáciu prežívame ako diváci, nemali by sme podľahnúť panike a čo najskôr postihnutému poskytnúť prvú pomoc. Väčšinou dochádza k rozsiahlemu poškodeniu ciev, preto treba najprv zastaviť krvácanie. Ranu stlačíme (ak sa dá, použijeme sterilné rukavice) a ruku zdvihneme, aby sme zabránili veľkému krvácaniu. Potom miesto prekryjeme sterilným materiálom a obviažeme. Pri strate krvi hrozí šok, ktorý sa prejavuje sivomodro sfarbenými perami, studenou a spotenou kožou, slabosťou, pocitom smädu, zrýchleným dýchaním, slabým pulzom a prípadne bezvedomím. Postihnutého uložíme na podložku alebo bundu na zem, upokojujeme ho, nedovolíme mu piť, jesť alebo fajčiť, nezohrievame ho termoforom a čo najskôr mu zabezpečíme záchrannú službu.
Niekedy pri výbuchu dôjde k amputácii časti ruky. V tom prípade treba čistým rukami vložiť amputovanú časť do plastového vrecka a ten zabaliť do mäkkého materiálu a uložiť do rozdrveného ľadu. V žiadnom prípade sa amputovaná časť nesmie dostať do priameho kontaktu s ľadom a nesmie sa ani umývať. Treba zapísať čas zranenia a dopraviť ju aj s postihnutým do nemocnice, aby sa zvýšili vyhliadky na úspešnú operáciu.
Niekto to zase pri oslave Silvestra preženie s alkoholom. Etanol je látka, ktorá znižuje aktivitu nervovej sústavy, najmä mozgu a človek môže upadnúť do bezvedomia. Ak vdýchne zvratky, hrozí, že sa nimi zadusí. Alkohol tiež rozširuje cievy, preto organizmus stráca teplo. Aby sme postihnutého ochránili pred podchladením, zakryjeme ho dekou alebo kabátom. Zistíme, či nemá problémy s dýchaním a čo najskôr ho dopravíme na profesionálne ošetrenie. Takémuto človeku hrozí aj akútny zápal pankreasu, čo sa v niektorých prípadoch môže končiť aj smrťou. Ani pri silnom zápachu alkoholu by sme nemali podceňovať možnosť vážnych zranení hlavy, náhlej cievnej príhody alebo infarktu myokardu, preto v každom prípade voláme záchrannú službu. (bes)