SME

Aj k tabletke treba pevnú vôľu

Na slovenský trh prichádza tabletka, ktorá pomáha fajčiarovi zbaviť sa jeho závislosti. Stane sa zázračným prostriedkom? Alebo pomôže zase len tým, ktorým nechýba vytrvalosť a silná motivácia?

Hoci asi sedemdesiat percent fajčiarov, ktorí chcú dostať zo svojho životného štýlu cigarety, si to skutočne úprimne želá, podarí sa to len asi tridsiatim percentám. Ilustračné foto SME - Pavol FuntálHoci asi sedemdesiat percent fajčiarov, ktorí chcú dostať zo svojho životného štýlu cigarety, si to skutočne úprimne želá, podarí sa to len asi tridsiatim percentám. Ilustračné foto SME - Pavol Funtál

Namiesto tabaku žuvačka

Závislosť spôsobuje nikotín v tabaku. Preto prvoradým cieľom je udržať určitú výšku hladiny tejto látky v krvi, aby sa človek v počiatočnej fáze odvykania odpútal aspoň od potreby zapáliť si alebo absolvovať spoločenský rituál s cigaretou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je nijakým tajomstvom, že fajčenie ohrozuje zdravie človeka i dĺžku jeho života. Dýchacími orgánmi sa dostáva do tela množstvo dechtových zlúčenín a plynových radikálov. Interiér organizmu znečistený takýmto drastickým spôsobom je potom vystavený riziku mnohých vážnych ochorení niekoľkonásobne viac ako u nefajčiarov.

SkryťVypnúť reklamu

Už dvadsať rokov pomáhajú lekári vášnivým fajčiarom v ich túžbe zbaviť sa zlozvyku náhradami za nikotín. A tak odhodlaní pacienti ochotne investujú peniaze do špeciálnych žuvačiek alebo náplastí, aby ich napokon po dvoch až troch mesiacoch opäť vynakladali na škatuľky cigariet. "Asi 70 percent týchto ľudí to myslí s odvykacou kúrou skutočne úprimne, úspešných je však len asi 30 percent," hovorí prezident Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Ladislav Chovan, ktorý pôsobí v bratislavskej fakultnej nemocnici. "Dôležitou súčasťou odvykacej kúry je totiž aj skupinová terapia, autogénny tréning, osobná motivácia, ale aj štýl života a vplyv najbližšieho prostredia."

Vyrieši problém tabletka?

Chronickým fajčiarom, ktorí si uvedomujú riziká závislosti, ale nemajú dostatok síl sa jej vzdať, sa črtá nádej - tabletky, ktoré vplývajú na receptory centrálnej nervovej sústavy a potláčajú chuť zapáliť si. Predpokladom je však dobrý zdravotný stav. Je v kompetencii lekára, či túto formu liečby predpíše. Nebezpečná by totiž mohla byť v prípade srdcovo-cievnych ochorení. Podľa profesora Chovana: "Zdravým ľuďom nič nehrozí. A najúčinnejšia sa ukazuje kombinovaná liečba. Tabletky znižujú túžbu zafajčiť si a náplaste zabezpečujú organizmu prísun nikotínu, čím redukujú abstinenčné príznaky, ako sú tras, potenie, psychické poruchy, predráždenosť, neschopnosť sústrediť sa, ale aj depresie."

SkryťVypnúť reklamu

Negatívne vzory

"Fajčenie je klasický príklad rozbehnutého vlaku, ktorý ťažko zastavíme," hovorí profesor Chovan, ktorý sa touto problematikou zaoberá už dvadsať rokov. "Najväčší rozmach tento zlozvyk zaznamenal po druhej svetovej vojne. Filmoví hrdinovia z divokého západu vystupovali s nevyhnutnou cigaretou v ústach a tá sa stala prirodzenou súčasťou životného štýlu. Postupne sa stala prijateľnou aj žena s cigaretou v ruke. Aj v našich reáliách sme mali svoje vzory. Intelektuáli novembrovej revolúcie sa predsa bez cigaretovej arómy ani nepohli a deklarovali ju ako neodmysliteľný prvok svojho imidžu. Najmä výrazná osobnosť Václav Havel, ktorý sa napokon sám dopracoval k vážnemu zdravotnému problému - rakovine pľúc. Ľudia spočiatku ani netušili o rozsiahlych zdravotných rizikách. A ani žiadny odborník v prvých desaťročiach neupozornil na možnosť závislosti. A kým heroín, pervitín alebo iné tvrdé drogy predstavujú pre každého zrozumiteľné nebezpečenstvo, vplyv fajčenia na zdravie ľudstva sa ešte stále trestuhodne podceňuje. A pritom to bola v histórii tejto planéty jej najrozšírenejšia, a preto najhoršia dobrovoľne prijatá a spoločensky trpená droga."

SkryťVypnúť reklamu

Štatistiky ako výsledok pokrytectva

Milióny fajčiacich ľudí predstavujú asi 35 percent populácie v jednotlivých štátoch. V krajinách tretieho sveta to je však ešte vyšší podiel, pretože napriek finančnej náročnosti intenzita fajčenia rastie úmerne so zhoršením životných podmienok. Aj na Slovensku riešia často práve nižšie príjmové skupiny depresie zo zlého sociálneho postavenia závislosťou od cigarety, hoci si takto paradoxne finančnú situáciu ešte komplikujú.

Napriek permanentnej osvete a častým i zrozumiteľným informáciám o negatívnom vplyve na zdravie počet fajčiarov neklesá. Štatistiky síce vykazujú niektoré pozitívne čísla, dotazníky sú však často anonymné a ľudia zvyknú uvádzať nepravdivé informácie. Či už vo vzťahu k zdravotnej poisťovni alebo zamestnávateľovi, kde by im mohlo priznanie k závislosti od cigarety spôsobiť problémy. Podľa odborníkov sa k fajčeniu prihlási len asi polovica respondentov. Profesor Chovan mapuje situáciu po celom svete: "Amerika napríklad deklaruje zníženie počtu fajčiarov. Je pravda, že sa rokmi na tomto kontinente vytvorila atmosféra, ktorá spoločensky znevýhodňuje fajčiarov. Na druhej strane však mnohí fajčia tajne, aby ich nikto nevidel. Takže výsledné štatistiky sú len obrazom pokrytectva."

Cieľovou skupinou sú mladí ľudia

"Celý svet, orientovaný najmä na biznis, v boji proti fajčeniu zaostáva. O probléme sa viac hovorí, ako koná. Základným predpokladom, ako sa tohto neduhu zbaviť, je vytvoriť globálnu verejnú mienku o cigarete ako negatívnom prvku v živote. Takú nekompromisnú a všeobecnú, že by dokázala vytvoriť prirodzené vnútorné bariéry v každom človeku," vysvetľuje profesor Chovan.

Najschodnejšou cestou, ako aspoň v budúcnosti ten rútiaci sa vlak zastaviť či aspoň pribrzdiť, je preventívna práca s najmladšou generáciou. Deti i mládež treba dostatočne často a vhodnou formou oslovovať a odradiť ich od zlozvyku, ešte kým neochutnajú drogu alebo si nevypestujú závislosť. Najúčinnejší je príklad. Dieťa vyrastajúce v rodine nefajčiarov po cigarete zvyčajne nesiahne.

Pre ostatných, ktorí domáci vzor nemajú, existuje alternatíva. Príťažlivé projekty, o ktoré sa snažia v celej Európe a úspešne ich realizujú najmä Holanďania. Zaujímavé filmové projekcie a neštandardné rozhovory s odborníkmi i osobnosťami, ktoré nikdy nefajčili alebo dokázali prestať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 534
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 793
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 008
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 942
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 616
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 764
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu