tniku, poruchy krvného obehu, choroby srdca, cirhóza pečene i chronická obštrukčná choroba pľúc. V tomto prípade ide o zničenie pľúcneho tkaniva veľkého rozsahu, takže orgán dýchania sa stáva nefunkčným. Fajčiarky navyše majú väčší predpoklad ochorieť na rakovinu krčka maternice a gravidným ženám už cigareta nesvedčí vôbec. Fajčiari ročné straty nerátajú
Zdražovanie tabakových výrobkov je pozvoľné, argument priveľkých výdavkov nedokáže odradiť. Najčastejšie sa cena jednej škatuľky zvýši o 15 až 20 percent, čo je nárast asi o desať korún. Fajčiar ráta každodenný výdavok, ten pre neho nie je záťažou. A sumu 15- až 20-tisíc korún, ktorú ročne minie pri dennej spotrebe dvadsať cigariet, ignoruje.
Tvrdšie zákony, ktoré špecifikujú priestory, kde sa smie či nesmie fajčiť, tiež nie sú absolútnym riešením. V Taliansku alebo Španielsku síce od cigaretového dymu vyčistili priestory kaviarní a reštaurácií, pri čakaní na vlek pod lyžiarskou zjazdovkou však fajčiari veselo znečisťujú prostredie tým niekoľkým nezávislým. Problémom je dôslednosť kontroly a najmä vymožiteľnosť postihov a sankcií.
Prostriedky na odvykanie
Nikotínové náplasti a žuvačky používa odvykajúci fajčiar dva až tri mesiace, počas ktorých sa dávka nikotínu znižuje. Stojí ho to dva- až tritisíc korún, pretože poisťovne túto liečbu nehradia. Predstavuje to však približne sumu vynaloženú na cigarety.
Odvykacie tabletky pôsobia účinne na centrálny nervový systém a znižujú túžbu človeka po nikotíne i abstinenčné príznaky. Je to drahšia liečba; fajčiara, ktorý chce skutočne skoncovať so svojou závislosťou, stojí mesačne štyritisíc korún.