Hospodárska komisia OSN pre Európu a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedli, že 16 percent domácností na území, ktoré označujú termínom "európsky región", nemá prístup k zdravotne vyhovujúcej pitnej vode.
Tento problém s nedostatkom čistej vody, bežný najmä vo východnej Európe a v odľahlých oblastiach, prispel minulý rok k 170 tisícom prípadom ochorení v celom regióne.
Malé deti vo veku od šesť do jedenásť mesiacov boli pritom najohrozenejšie. Najčastejšie podliehali vírusovej hepatitíde A, brušnému týfusu a hnačke spojenej s krvácaním, ktorá bola aj príčinou úmrtí.
Systém odpadových vôd v odľahlých oblastiach treba prečistiť a dôkladne opraviť, pretože mnohí tamojší obyvatelia pijú a používajú vodu zo zdrojov, ktoré sú kontaminované toaletami postavenými v ich blízkosti.
Klimatické zmeny sa zasa pokladajú za hrozbu pre kvalitu vody v západnej Európe, pretože môžu zapríčiniť hustejšie lejaky, horšie obdobia sucha v oblasti Stredozemia a vyššie teploty vody v jazerách, riekach aj moriach.
Toto všetko môže viesť k nečakaným novým ohniskám chorôb súvisiacich so znečistenou vodou, k zvýšenému výskytu škodlivých riasových kvetov a k vzniku nových prostredí, vhodných pre dovtedy neznáme organizmy.
(tasr)